DUTB do zdaj za polovico zmanjšala svoj dolg

Javnost čaka, da računsko sodišče objavi osnutek revizije poslovanja DUTB v letih 2014 in 2015.

Objavljeno
12. december 2017 09.00
Posodobljeno
12. december 2017 09.00

Ljubljana – Ključni del sanacije bančnega sistema v zadnjih letih je pomenil tudi prenos slabih terjatev bank na DUTB, ki se je začel šest dni po izračunu bančne luknje, s pridobljenim soglasjem Bruslja za sanacijo NLB in Nove KBM. DUTB, ki jo je v preteklih letih spremljalo več afer, je svoj celotni dolg v višini slabih dveh milijard evrov do zdaj več kot za polovico zmanjšal.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je v minulih štirih letih od NLB, Nove KBM, Abanke in Banke Celje prevzela za 4,8 milijarde evrov bruto vrednosti slabih terjatev in drugega premoženja, skupaj s pripojitvijo ostankov Factor banke in Probanke iz postopka likvidacije pa se je znesek povzpel na več kot 5,5 milijarde evrov. Glede na prenosno ceno je DUTB za to povprečno plačala tretjino vrednosti, skupaj malo več kot 1,8 milijarde evrov.

DUTB, ki ji je država zagotovila malo več kot 200 milijonov evrov kapitala, je od svoje ustanovitve do zdaj brez upoštevanja refinanciranja poplačala za 1,06 milijarde evrov obveznosti iz izdanih obveznic in dolgoročnih posojil ter tako za več kot polovico zmanjšala svoj celotni dolg v višini slabih dveh milijard evrov. V DUTB, ki ji je država podaljšala življenjsko dobo do leta 2022, pojasnjujejo, da bo stanje njihovih finančnih obveznosti konec letošnjega leta znašalo 877 milijonov evrov.


Za povečavo kliknite na infografiko.

Delo DUTB se že vse od ustanovitve presoja tudi skozi vsebinske odločitve, ne zgolj številke. Medtem ko so v prvih letih največ pozornosti poželi predvsem zelo visoki stroški svetovalnih in drugih storitev različnih družb, tudi povezanih z vodilnimi v slabi banki, ter plač, je v zadnjem času največ pozornosti namenjene konkretnim odločitvam o posameznih terjatvah.

Terjatve je računsko sodišče enkrat že prečesalo, ko je pregledovalo prenos terjatev z NLB na DUTB, a zdaj javnost čaka še na mnenje računskega sodišča o pravilnosti, gospodarnosti in učinkovitosti poslovanja DUTB v letih 2014 in 2015, ko je DUTB izvedla nekaj najbolj razvpitih poslov oziroma prodaj terjatev. Po neuradnih informacijah zaključujejo osnutek poročila.