Dve odločbi za NUSZ, če zamudite prvi obrok

Lastnica nepremičnine se čudi, zakaj je dobila še drugo odmerno odločbo za NUSZ, v finančni upravi pojasnjujejo.

Objavljeno
14. november 2017 09.26
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana – Preprosta davčna vprašanja postanejo za zavezance zapletena, če ne poznajo ozadja. »Finančna uprava mi je znova poslala odločbo za NUSZ, a vem, da sem plačala prvi obrok,« nam pripoveduje bralka. Za njo se nam z enako težavo oglasi še več drugih.

Bralka iz Domžal ne razume, kaj se dogaja, pravi. Ponovno je dobila odmerno odločbo za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) z dvema plačilnima nalogoma, določili so ji tudi nova datuma. Ali so se na finančni upravi zmotili? Ne, odgovarjajo, odločbo so še drugič dobili zavezanci za nadomestilo, ki so zamudili rok plačila za prvi obrok.

Zasebni lastniki nepremičnin, ki so odločbe o NUSZ dobivali že pred 1. januarjem 2016, vedo, da so modre ovojnice z oznako finančne uprave prinašali pismonoše in jim jih izročali osebno – če jih ni bilo doma, so jih dva tedna čakale na poštnem uradu, kjer so jih prevzeli z obvestilom in osebnim dokumentom. Od 1. januarja veljajo nova pravila vročanja, ki jih je državni zbor konec leta 2015 v zakon o davčnem postopku vključil z novelo. »Zaradi spremenjene zakonodaje o postopkih za vročanje od 1. januarja 2016 zavezancem posameznikom odločbe o odmeri nadomestila najprej pošiljamo po pošti z navadno vročitvijo, ne več z osebno,« pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu. No, tu pa se začnejo podrobnosti, s katerimi vsaj nekateri lastniki nepremičnin še niso seznanjeni.

Zamuda pri prvem obroku

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča se steka v občinske proračune, občine sestavijo seznam zavezancev in osnovne podatke za izračun njihove obveznosti, odmero nazadnje opravi finančna uprava in odločbe razpošlje naslovnikom. Odločbi sta praviloma priložena dva plačilna naloga, tako da je letno nadomestilo mogoče plačati v dveh obrokih, na vsakem nalogu je določen datum plačila: »Pri zavezancih, ki prvega obroka ne plačajo do datuma, določenega v odločbi, začnemo postopek za ponovno vročanje odločb.«

Zdaj, ko odločbe za nadomestilo naslovnikom najprej pošiljajo kot navadne poštne pošiljke, v finančni upravi nimajo povratnega podatka, ali je naslovnik njihovo pošto dobil – takšno sledenje omogočajo le priporočene poštne pošiljke. Kadar zavezanec prvega obroka nadomestila torej ne plača, ne vedo, ali je odločbo o NUSZ sploh dobil, zato mu ne pošljejo opomina, ampak dajo odločbo ponovno natisniti. V ovojnici sta spet dva plačilna naloga za obročno plačilo, a ker so odločbo izdali na novo, določijo tudi nova datuma plačila za prvi in drugi obrok: »Ponovno odločbo pošljemo kot priporočeno poštno pošiljko.« Naslovnik jo lahko prevzame v dveh tednih, če tega ne naredi, jo Pošta Slovenije nazadnje dostavi na naslov njegovega bivališča in jo odloži v hišni predalčnik, kar velja že več let, v imenu finančne uprave pojasnjuje Barbara Škrinjar iz službe za obveščanje javnosti.

Ni treba plačati dvakrat

Finančno upravo računalniški sistem opozarja na zamudnike pri plačilih, če obveznosti niso plačane do določenega datuma. Nekateri zavezanci, ki zamujajo s plačilom prvega obroka NUSZ, nalog plačajo ravno v vmesnem času, ko finančna uprava zanje pripravlja novo odločbo, zato so toliko bolj začudeni, ko jo dobijo: »Zavezanec, ki je prvi obrok plačal prepozno, bo dobil novo odločbo, ker se je postopek ponovnega vročanja že začel. Takrat ne preverjamo več, ali je v vmesnem obdobju plačal.« Roki za plačilo NUSZ so z novo odločbo res določeni na novo, toda plačilo prvega obroka po prvotni odločbi bo zabeleženo na zavezančevi knjigovodski kartici pri finančni upravi. Ni mu torej treba plačati še enkrat, čeprav je dobil novo odločbo: »Obveznosti so knjižene le enkrat.« Zavezanec, ki prvi obrok nadomestila plača, tako potrdi, da je odločbo dobil – zato ponovne odločbe zanj ne bodo pripravljali, če bo zamujal šele z drugim obrokom.

Pri ponovni odločbi o odmeri NUSZ, ki jo finančna uprava naslovniku pošlje kot priporočeno pošto, šteje, da jo je zavezanec dobil, potem ko se izteče petnajstdnevni rok za vročitev. »Postopek davčne izvršbe se začne po izteku roka za plačilo obroka. Po ponovljeni odločbi bomo zavezancu, ki bo zamujal s prvim obrokom, poslali opomin le v primeru, če ni že v postopku izvršbe zaradi kakšnega drugega dolga,« pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu.

Finančna uprava je lani za občine zbrala 210,5 milijona evrov nadomestila, to je za 8,7 odstotka več kot leta 2015. Posameznikom je izdala 770.816 odmernih odločb, ki jih je odposlala kot navadne poštne pošiljke – za 13,3 odstotka naslovnikov je odločbe o odmeri NUSZ ponovila z osebno vročitvijo.