Danes je bil evropski dan enakega plačila. Ta dan simbolično predstavlja dan v letu, ko Evropejke zaradi plačne neenakosti med spoloma prenehajo prejemati plačilo. Ženske v Evropi namreč v povprečju zaslužijo 16,7 odsotkov manj kot moški, kar pomeni, da 16 odstotkov časa delajo brez plačila, so so sporočili iz predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.
Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans ter komisarki Marianne Thyssen in Vera Jourová so ob tem dnevu poudarili: »Če povprečen moški danes preneha z delom, bo v letošnjem letu še vedno prejel enako plačilo kot ženska, ki bo delala do 31. decembra. To je nepravično, nevzdržno in nesprejemljivo. Evropski delodajalci morajo prenehati obravnavati ženske, kot da so vredne dve plači manj kot moški.«
Za Slovenijo podatki za leto 2014 kažejo, da povprečna razlika v plači žensk in moških znaša 7 odstotkov (leta 2013 je dosegala 3,2 odstotka), torej se kar zvišuje.
Gre za razliko v povprečni bruto urni postavki žensk in moških v gospodarstvu. Skupna razlika v dohodkih, ki pa je razlika med povprečnimi letnimi dohodki žensk in moških in upošteva tri oblike prikrajšanosti, s katerimi se soočajo ženske (nižji dohodek na uro, manj ur dela v plačanih službah in nižje stopnje zaposlenosti na primer ob prekinitvi poklicne poti zaradi skrbi za otroke ali sorodnike), pa v Sloveniji znaša že blizu 20 odstotka (19,7odstotka), v Evropski uniji pa je še enkrat višja, saj dosega 39,8 odstotka.