IMF znižal svetovne gospodarske obete

Nova tveganja: nizke cene nafte in surovin enim škodijo, drugim koristijo. Sloveniji letos napovedana 2,3-odstotna rast.

Objavljeno
06. oktober 2015 20.50
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Mednarodni denarni sklad (IMF) je znižal letošnjo napoved svetovne gospodarske rasti na 3,1 odstotka, kar je za 0,3 odstotne točke manj kot v letu 2014. Sloveniji za letos napoveduje 2,3-odstotno rast, za leto 2016 pa 1,8-odstotno in znižanje stopnje brezposelnosti.

Analitiki IMF so v zadnjih mesecih zaznali povečana tveganja za svetovno gospodarstvo, saj je oktobrska napoved za letos za 0,2 odstotne točke nižja od julijske. Dejavniki, ki vnašajo tveganja in pomisleke, so padajoče cene nafte in surovin, depreciacija kitajskega juana in drugih valut v nastajajočih ekonomijah ter vse večja volatilnost in nepredvidljivost na finančnih trgih. Razlike med državami se povečujejo, nekdanje velike zmagovalke, države BRIK, pa so zdaj večinoma največje poraženke. Brazilski BDP se bo po napovedih IMF letos tako znižal za tri, prihodnje leto, ko bo država gostila olimpijske igre, pa še za odstotek. Še bolj, za 3,8 odstotka, se bo letos znižal ruski BDP, upad se bo nadaljeval tudi leta 2016. Recesija je seveda zajela tudi Ukrajino, posledice ruskega ohlajanja in padca cen nafte pa krepko čutijo tudi nekdanje sovjetske republike iz Azije. Kitajskemu gospodarstvu kljub relativnemu ohlajanju še vedno napovedujejo več kot šestodstotno gospodarsko rast, na drugi strani pa milijardna Indija celo nekoliko pospešuje rast in je s 7,5-odstotnim prirastom BDP zdaj najhitreje rastoče gospodarstvo sveta, je razvidno iz napovedi IMF.

Zmerno okrevanje držav z evrom

Nekoliko bolje kaže gospodarstvom razvitih držav in državam z evrom, ki jim IMF napoveduje zmerno gospodarsko okrevanje. Po letih krize in lanski pičli 0,9-odstotni gospodarski rasti naj bi se tako BDP v članicah evroskupine letos povprečno povečal za 1,5, leta 2016 pa za 1,6 odstotka. Kar zadeva rast, najbolje kaže Španiji, Irski in Slovaški, Slovenija je z malo več kot dvodstotno rastjo tudi nad povprečjem, precej šibka, komaj kaj več kot ničelna, je napoved rasti v Avstriji in na Finskem, najslabše pa med državami z evrom seveda kaže Grčiji, ki ji IMF – po lanski šibki rasti – za letos in prihodnje leto napoveduje ponovno recesijo in zmanjšanje obsega gospodarstva za 2,3 oziroma 1,3 odstotka. V evrskemu območju IMF še naprej napoveduje zelo nizke stopnje inflacije in nadaljevanje sedanje politike denarnega sproščanja, ki jo vodi ECB.

Med državami iz regije še naprej dobro kaže Poljski in Češki, obe bosta letos rasli hitreje od nas, za 3,5 odstotke in več, po drugi strani pa bosta Hrvaška in Srbija vsaj letos še naprej stagnirali, s komaj opazno, malo več kot ničelno gospodarsko rastjo. IMF je svoje svetovne gospodarske kazalnike tradicionalno pripravil pred začetkom svojega rednega letnega zasedanja, ki se bo – skupaj z zasedanjem sestrske Svetovne banke – začelo čez nekaj dni v perujski prestolnici Limi, med povabljenci iz svetovne finančne smetane sta tudi minister za finance Dušan Mramor in guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.