Ljubljana – Banka Intesa San Paolo bo prevzela dobre dele insolventnih bank Bance Popolare di Vicenza in Veneto Bance, njuna problematična posojila pa bodo prenesli v slabo banko; operacija, pri kateri sodeluje tudi italijanska država, bi lahko stala 17 milijard evrov.
Intesa San Paolo bo premoženje in obveznosti obeh bank prevzela za simbolični evro kupnine, s to njeno intervencijo pa »se bo mogoče izogniti resnim socialnim posledicam, ki bi sicer lahko izvirale iz obvezne administrativne likvidacije teh dveh bank. Ta intervencija bo zaščitila delovna mesta v vpletenih bankah, prihranke dveh milijonov gospodinjstev, posle 200.000 podjetij in posledično delovna mesta treh milijonov ljudi,« so včeraj zapisali na spletni strani bančne velikanke s sedežem v Torinu, ki sicer nastopa tudi pri nas kot lastnica koprske banke.
A po drugi strani so v Intesi tudi precej natančno izračunali sinergijske učinke te zahtevne operacije: računajo, da bodo s prevzemom poslovnih mrež Bance Popolare di Vicenza in Veneto Bance pridobili tudi približno 960 podružnic doma in na tujem s skupaj blizu 11.000 zaposlenimi – in da bodo nato zaprli približno 600 podružnic, na prostovoljni osnovi pa naj bi skupino zapustilo tudi približno 3900 zaposlenih.
Poskrbljeno za »podrejence«
Intesa San Paolo ob tem še obljublja, da bo v celoti poskrbela tudi za lastnike podrejenih obveznic obeh bank, ki gresta v likvidacijo: zanje bo v odškodninski sklad namenila 60 milijonov evrov.
Evropska centralna banka je že pred časom določila, da sta Banca Popolare di Vicenza in Veneto Banca zaradi izjemno problematičnih bilanc in množice preteklih slabih posojil potrebni temeljite dokapitalizacije v skupni višini 6,4 milijarde evrov, sicer bi lahko bankrotirali, investitorjev, ki bi bili pripravljeni prispevati ta denar, pa ni bilo.
Zato je v petek pozvala k ukrepanju enotni odbor za reševanje (SRB), ta pa je k ukrepanju napotil italijansko vlado, ki ji je šla na roko tudi evropska komisija, potem ko je Italiji dovolila, da banki rešuje v skladu z nacionalno insolvenčno zakonodajo. Kot edina rešilna bilka pa se je znašla ponudba Intese San Paolo, ki je ta čas najbolje kapitalizirana italijanska velika banka.
Naklonjenost
Finančni minister Pier Carlo Padoan je napovedal, da bo država namenila Intesi 5,2 milijarde evrov, da bo lahko tudi po prevzemu problematičnih bank še naprej vzdrževala visoko kapitalsko ustreznost, dodatnih približno 12 milijard pa bo namenjenih za državna poroštva, za kritje morebitnih dodatnih izgub, ki bi se lahko pokazale po skrbnem pregledu obeh prevzetih bank.
Z reševalno akcijo se bo obseg slabih posojil v Italiji znižal za približno 20 milijard evrov, s tem se bo povečala stabilnost finančnega in gospodarskega sistema v naši sosedi, še posebej v eni od njenih najbolj razvitih dežel Veneto, na bližnjem severovzhodu Italije.