Kranj – Podjetje Iskraemeco je na Nizozemskem kot eden izmed vodilnih ponudnikov rešitev pametnega merjenja sklenilo pogodbo za dobavo najmanj 1, 6 milijona pametnih števcev, sporočajo iz družbe, ki ima sedež v Kranju. O svojem najnovejšem poslu sporočajo: »Sklenili smo prelomno pogodbo na področju pametnega merjenja, vredno235 milijonov evrov.«
Po manjših projektih pride veliki met
Omrežni operaterji Alliander, Stedin, DELTA Netwerkbedrijf in Westland Infra upravljajo s 70-odstotnim deležem nizozemskega omrežja. Prve dobave Iskraemecovih pametnih števcev so predvidene v začetku leta 2016.
Projekt bodo zaključili leta 2020, v naslednjih letih je po napovedih družbe predvideno naknadno povečanje končne količine dobavljenih števcev električne energije: »Ta obsežni posel je nadaljevanje projektov manjšega obsega, izvedenih med leti 2008 in 2013, prek katerih je Iskraemeco na Nizozemsko dostavil več kot pol milijona pametnih števcev.«
Iskraemeco bo pri projektu sodeloval z danskim podjetjem Flonidan A/S, enem izmed vodilnih proizvajalcev pametnih plinskih števcev, saj nizozemska oskrba z energijo deluje po tako imenovanem »dual fuel« sistemu,o katerem v Kranju pojasnjujejo: »Dual fuel« pomeni, da omrežni operater dobavlja porabniku oba energenta, tako električno energijo kot zemeljski plin. Zato je tudi merjenje obeh energentov povezano v enotni sistem in sicer tako, da se podatki o porabi plina prenesejo po ustrezni brezžični povezavi v električni števec, ki nato podatke o porabi obeh energentov posreduje centru za zbiranje podatkov.«
Nizozemski trg je velik
Flonidan A/S bo do leta 2020 na Nizozemsko dostavil več kot milijon pametnih plinskih števcev.
S podpisom pogodbe so vse štiri elektrodistribucije še potrdile svoje namene na področju pametnega merjenja, ki temeljijo na rešitvah, ki so naravnane v prihodnost. V okviru projekta so se vključene nizozemske elektrodistribucije zavezale k doseganju skupnih ciljev, še sporočajo iz Iskraemeca. Njegov najnovejši pametni števec AM550, ki temelji na modularni platformi, je bil zasnovan v skladu s strogimi razpisnim zahtevami. Med najpomembnejšimi sta bili zmanjšanje skupnih stroškov lastništva ter 20-letna življenjska doba samega izdelka.
Po podatkih, ki jih v sporočilu o svojem najnovejšem poslu navaja Iskraemeco, nizozemski trg električne energije sestavlja sedem omrežnih operaterjev: Alliander, Enexis, Stedin, Delta Netwerke, Cogas Energie, Rendo in Westalnd Infra. Ti ki z električno energijo oskrbujejo 8 milijonov in z zemeljskim plinom 7,3 milijona končnih uporabnikov: »Nizozemska je ena izmed prvih držav v Evropi, ki je uvedla obvezno zamenjavo obstoječih merilnih naprav z pametnimi števci električne energije in pametnimi plinskimi števci v skladu z evropsko direktivo 2020.«