Izvajanje dogovora kartela Opec v praksi

Surovine: Znižanje zalog v razvitih državah je eden od primarnih ciljev.

Objavljeno
27. januar 2017 16.29
infografika
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin
Dogovor članic Opec o omejitvi črpanja nafte še ni dosegel želenega uravnoteženja na trgu, kvečjemu cenovni preskok, saj se je sod nafte od objave podražil za približno 15 odstotkov.

Novembra lani je 13 članic združenja podpisalo sporazum o omejitvi črpanja na 32,5 milijona sodov na dan, kar je tik pod rekordno vrednostjo, pri čemer Saudska Arabija, Irak in Iran, načrpajo tretjino vse nafte na svetu. Omenjene tri, skupaj z ZAE in Kuvajtom, naj bi najbolj zmanjšale produkcijo.

Decembrske številke o črpanju članic Opec so pokazale dejansko znižanje za 221.000 sodov, na 33,085 milijona sodov na dan, pri čemer je bilo največje zmanjšanje zabeleženo pri Saudski Arabiji. Rusija pa kljub dogovoru o znižanju proizvodnje tega decembra še ni izpolnila, saj je načrpala 11,2 milijona sodov na dan, kar je največ v zadnjih 30 letih.

Na nasprotni strani pa Američani izkoriščajo višje cene in oživljajo proizvodnjo iz skrilavcev. Število naftnih vrtin so povečali že deseti teden zapored in so trenutno pri številki 551, skupaj s plinskimi pa pri 670. Največ novih vrtin so odprli v Teksasu in Oklahomi, kjer je mogoče pridobivanje nafte in plina iz skrilavcev z najnižjimi stroški. Z višanjem cene nafte bo vrtin še več, pri tem pa analitiki ocenjujejo, da bi Američani na trg lahko spustili do 900.000 sodov na dan več, s tem pa bi tudi popolnoma nadomestili znižanje črpanje kartela.

Ker smo šele na začetku umetnega vzpostavljenja ravnotežja na trgu, je težko povedati, kako dolgo bo trajal celoten proces. Svetovni trg nafte čaka na rezultat, zaloge počasi padajo, povpraševanje pa se povečuje. Rezerve nafte držav OECD so upadle četrti mesec zapored, a so še vedno 300 milijonov sodov nad petletnim povprečjem. Trenutno znašajo skoraj tri milijarde sodov. Po ocenah Opeca pa bi se morale znižati na dolgoročno povprečje, preden bi lahko rekli, da je trg v ravnotežju.