Janko Medja ostaja na čelu NLB

Delniška skupščina: uprava in NS dobili razrešnico, nadzorni svet brez novega člana.

Objavljeno
01. julij 2014 12.56
Posodobljeno
01. julij 2014 14.44
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana - Delniška skupščina NLB, sprva napovedana za 23. junij, nato pa preložena zaradi razjasnitve prodaje Mercatorja, je bila danes izpeljana. Presenečenj ni bilo, uprava pod vodstvom Janka Medje in nadzorni svet sta dobila razrešnico za lansko poslovanje banke.

Glede na to, da je država (zastopa jo Slovenski državni holding) po decembrskem izbrisu vseh drugih delničarjev postala edina lastnica NLB, je tokratna skupščina potekala bistveno drugače kot v preteklih letih. SDH, ki ga je zastopal član uprave Matej Runjak, se je tako seznanil z lanskim poslovanjem banke in in letošnjimi poslovnimi dosežki, in podelil razrešnico upravi in nadzornemu svetu, ki ga vodi Gorazd Podbevšek. Janko Medja tako ne glede na poprejšnja ugibanja, povezana z nezadovoljstvom dela politike nad prodajo Mercatorja, ostaja na čelu naše največje banke.

Na skupščini so bile sprejete tudi spremembe statuta banke, s katerimi naj bi izboljšali korporativno upravljanje v banki. Za revizorja banke v poslovnem letu 2014 je bila imenovana revizorska družba Ernst& Young.

NS brez nadomestnega člana

Poznavalce ob tem ne preseneča, da bo nadzorni svet banke po nepričakovanem aprilskem odstopu Franceta Arharja še naprej deloval v nekoliko okrnjeni, šestčlanski sestavi, saj v SDH niso našli kandidata za nadomestnega člana - to si lahko razlagamo z bližajočimi se volitvami in s tem povezano politično negotovostjo.

Nova Ljubljanska banka po lanski rekordni izgubi, ki je presegla 1,5 milijarde evrov, in decembrski izdatni dokapitalizaciji s strani države v višini milijarde 551 milijonov evrov, letos posluje pozitivno, vodstvo banke pa za konec leta napoveduje skromen dobiček. Tudi po prenosu velikega dela slabih terjatev iz NLB na Družbo za upravljanje terjatev banke v prenosni vrednosti 711 milijonov evrov imajo v NLB še sorazmerno visok, 26-odstoten delež slabih posojil.