Po obilnem čokoladnem kosilu je »gostitelj« za sladico serviral še čokoladno torto s sladkim prelivom. Organizatorji zabave se namreč najbolj bojijo, da bodo imeli gostje premalo sladkorja v krvi. S temi besedami bi lahko na kratko povzeli komentarje Evropske centralne banke (ECB) na zadnji novinarski konferenci.
Znano je, da je ECB v zadnjih letih preživljala težke čase, saj je bila zaradi posledic gospodarske, finančne in politične krize pogosto stisnjena ob zid. Z namenom zagovarjanja tako rekoč še zadnjega kredibilno čistega cilja iz pogodbe o ustanovitvi, ki je »inflacija malo pod dvema odstotkoma, a blizu njima«, je ECB vestno razširjala ukrepe svoje monetarne politike.
Če na kratko povzamem njihov vpliv, pred krizo je ECB vplivala predvsem na kratkoročne obrestne mere in je trgu prepustila določanje drugih (dolgoročnih, kreditnih pribitkov podjetij in držav itd.). Zdaj pa ECB obvladuje skoraj celotni trg zadolževanja.
Strah pred tem, da guverner Draghi med trajanjem svojega mandata, ki se konča konec oktobra 2019, ne bi dosegel prej omenjenega cilja, je namreč ena od motivacij, da so se odločili za devet mesecev podaljšati ukrep kupovanja obveznic in reinvesticij vseh zapadlih glavnic. Sicer so višino mesečnih odkupov znižali za polovico (na 30 milijard evrov), a si pridržujejo pravico podaljšati obdobje oziroma povečati količino. Znižanje odkupov bo padlo predvsem na državne obveznice. Tako bodo imela podjetja še naprej izjemno okolje za zadolževanje.
Vse lepo in prav, bi lahko rekli, a v svoji komunikaciji so bili malo dvoumni. Na eni strani takšna stimulacija, na drugi izboljšanje stanja gospodarstva po celotnem območju. Glede na ankete o gospodarskem dogajanju takega optimizma v Evropi že desetletja nismo videli. Prav tako pa tudi bančni sektor južnih evropskih držav počasi okreva in je opaziti pozitivno kreditno dinamiko. A pogrešal sem odgovor, zakaj je inflacija tako nizka.
Zdi se mi, da bi bilo na mestu centralnega bankirja v tem trenutku bolje slediti njihovi komunikaciji (zaupanje, strpnost, vztrajnost in previdnost) kot pa ukrepom kvantitativnega sproščanja. A verjetno bi to na trg prineslo malo nihanja. Tako pa se lahko vsi investitorji na finančnih trgih malo pomirimo, saj bo presežek likvidnosti z nami še vse prihodnje leto in s tem tudi visoka vrednotenja na trgu.
Tako se bo verjetno brez večjih težav na trgu prebavilo začetek zmanjševanja velikosti zalog obveznic ameriške centralne banke pod vodstvom guvernerke Yellen. Tej sicer mandat poteče januarja prihodnje leto. Glede na komunikacijo s trgom ameriške politike lahko pričakujemo novo vodstvo in s tem tudi drugačen veter, ki pa lahko prinese tudi drugačno denarno politiko.
Pri tem je vsekakor treba pozvati k večji pozornosti pri upravljanju svojega premoženja in dobremu informiranju.