Trgovanje s pomembnejšimi delnicami na Ljubljanski borzi je v preteklem tednu najprej potekalo dokaj mirno. Vlagatelji so v teden vstopili z radovednostjo glede spremembe uredbe o določanju cen naftnih derivatov, ki že kar nekaj časa kroji trgovanje z delnicami Petrola.
Vlada je delno potešila apetite delničarjev in sprostila omejitve pri določanju cen goriva ob avtocestah in hitrih cestah, kar domačemu največjemu naftnemu trgovcu omogoča fleksibilnost in ponuja potencial doseganja višjih marž, kot jih ima zdaj.
Vlagatelji so se na odločitev vlade odzvali pozitivno, cena delnice se je zvišala, pozitivni zalet pa je do konca tedna na žalost opešal. Tečaj delnice se je vrnil na raven okoli 310 evrov, kar pa letos še vedno pomeni rast v višini zavidljivih 21 odstotkov.
Bolj kot to je pretekli teden zaznamovalo Gorenje. Ljubljanska borza je že pred četrtkovim odprtjem trga ustavila trgovanje z namenom enakomerne obveščenosti vlagateljev, Ti pa so nestrpno čakali na nadaljnje novice, ki so odjeknile popoldne.
Panasonic se je po opravljenem skrbnem pregledu, vrednotenju in analizi drugih dejavnikov odločil, da ne bo povečal svojega lastniškega deleža v Gorenju in ne bo nadaljeval prevzemnega postopka. Ta informacija je bila šok za delničarje, ki so upali na prevzemno premijo, petkovo jutro pa so knjigo naročil napolnila prodajna naročila, ki bi, če se trgovanje ne bi spet zaustavilo, potisnila ceno delnice precej nižje.
Vlagatelji bodo tako z zanimanjem in delničarji s strahom spremljali današnje trgovanje, ko bo določilo cene prosto, objavljeni spodbudni poslovni rezultati pa na to ne bodo imeli skoraj nikakršnega vpliva. Namreč, Gorenje je predstavilo nekoliko boljše rezultate dela v prvih treh kvartalih letos glede na lani, je izboljšalo svoje marže in doseglo nekaj malega dobička v primerjavi z izgubo v istem obdobju lani, kar bi lahko bila dobra popotnica za trgovanje.