Na Kitajskem je pretekli teden potekalo 19. zasedanje partijskega kongresa. Generalni sekretar centralnega komiteja Xi Jinping je v več kot triurnem govoru razkril načrte za prihodnje petletno obdobje. Glavni povzetki za gospodarstvo so tranzicija od modela hitre rasti k modelu, ki poudarja razvoj kakovosti.
Globalnemu okrevanju primanjkuje moči, vse več je tudi regionalnih konfliktov in turbulenc. Prihodnjih nekaj letih bo odločilno obdobje, da se dokončno izoblikuje družba z zadovoljivo ravnjo ekonomskega blagostanja, kar se med vrsticami bere, da se bo gospodarska rast nadaljevala na začrtanih okvirih okoli 6,5 odstotka na leto. Nujne bodo ambicioznejše reforme državnega sektorja, če želi Kitajska ohranjati visoko rast brez ogromnega kopičenja dolga. Xi je omenil investicije kot ključ do reforme na ponudbeni strani, prav tako je fokus krepitev gradbenega sektorja oziroma infrastrukture.
Nakazal je tudi odpiranje storitvenega sektorja. Nič posebno novega ni bilo rečenega o liberalizaciji obrestnih mer in menjalnega tečaja juana, razen klišejske obljube, da se bodo reforme še »poglobile«. V industriji je načrt izboljšati raven kakovost oziroma dvigniti dodano vrednost na višjo raven v globalni verigi.
Na vročem nepremičninskem področju je z izjavo, da so nepremičnine namenjene za življenje, ne za špekulacije, nakazal ukrepe proti špekulantom, povečanje ponudbe in krepitev najemniškega trga. Obljubil je tudi krepitev regulacije finančnega sektorja ter boljšo koordinacijo med fiskalno in monetarno politiko.
Pretekli teden so bili objavljeni tudi nekateri makroekonomski podatki za Kitajsko. Rast BDP za tretji kvartal je znašala 6,8 odstotka in je bila na ravni napovedi analitikov. Rast prodaje na drobno je znašala 10,3 odstotka, rast industrijske proizvodnje pa 6,6 odstotka, oba podatka sta bila nad pričakovanji. Dobri podatki dajejo kitajskemu voditelju oporo pri izvedbi potrebnih reform. Čeprav napovedi za Kitajsko ne kažejo znamenj nadpovprečnih rasti, za zdaj kažejo vsaj na neke vrste doseganje pričakovanj in s tem stabilnost, ki je na trgu z največjim vplivom na rast svetovnega BDP še kako pomembna.