Medtem ko so si finančni trgi po letošnji rasti vzeli malo predaha, trg kriptovalut ne pojenja. Rast bitcoina je postala že podobna hiperboli in se približala meji 20.000 dolarjev. Medtem ko na eni strani gneča optimistov poganja ceno navzgor, si lahko ljubitelji matematike ali pa tudi izkušeni udeleženci na finančnih trgih izpred nekaj desetletij predstavljajo povsem različne scenarije za prihodnost.
Medtem, ko eni ob novicah o krajah bitcoinov v milijonih evrov samo zmajujejo z glavo, pa spet druge bolj premami dejstvo, da je sosed zaslužil trikratno, in zakaj tudi on ne bi …
Prihaja začimba
V naslednjih dneh se obeta dodatna začimba, borza opcij v Chicagu bo začela nuditi terminske pogodbe za bitcoin (teden dni za njo pa še blagovna borza v Chicagu – CME). Tako bodo udeleženci lahko stavili s pomočjo vzvoda na rast ali padec bitcoina. Mnenja, ali bo to malo porezalo ali pa še dodatno razprlo krila tej vročici, so deljena. Se pa nekatere ameriške banke (Goldman Sachs) pripravljajo, da bodo svojim klientom nudile nakup in prodajo teh instrumentov, medtem ko druge (npr. Bank of America, Citigroup) izgleda (vsaj za zdaj) tega še ne bodo storile.
Pojavljajo se namreč dvomi, ali je sploh smiselno uvajati terminske pogodbe na instrument, ki nima notranje vrednosti oz. ga ne moreš fundamentalno ovrednotiti.
Tudi združenje borznih posrednikov na terminski borzi je izrazilo dvom v smiselnost odobritve, da se sploh začne trgovanje s terminskimi pogodbami na bitcoin. Porajajo se dvomi, ali bodo lahko borzni člani zagotovili pokritje pozicij, če bi bile stranke v primeru velike volatilnosti v večji izgubi.
Različni pogledi
Načini vrednotenja in pogledi na bitcoin se od vlagatelja do vlagatelja razlikujejo kot noč in dan. Medtem ko na eni strani prominentni vlagatelji (kot npr. Buffet) komentirajo zadevo kot čisto potegavščino in balon (saj zgolj načina prenosa denarja ne moreš vrednotiti), množice, ki dere na trg in poganja tečaj navzgor, to očitno ne moti. Bolj ko je stvar neoprijemljiva, večje sanjske cene si lahko predstavljajo …
Ali lahko kdaj bitcoin zamenja svetovne valute? Bodo centralne banke, nadzorne institucije, organi pregona, vladne agencije kdaj sprejele tak način plačilnega prometa vrednostnih nakazil sem-ter-tja, ne da bi nadzirale morebitne transakcije med morebitnimi udeleženci sumljivega izvora? Eni pravijo, da nikoli, drugi so 200-odstotno prepričani v nasprotno.
So pa prinesle kriptovalute do zdaj nevideno možnost zbiranja zagonskega kapitala, kjer očitno podjetje laže zbere virtualen denar kot podjetja, ki so to donedavnega počela na tradiconalen način (IPO, prospekti). Torej je še dovolj hitrega denarja na trgu, ki je pripravljen investirati v praktično neznan posel z ljudmi brez zgodovine z lepimi zgodbami …
Novitete, ki jih ne bo moč prezreti
Če pustimo bitcoin ob strani, pa prinaša tehnologija podatkovnih blokov nedvomno novitete, ki bodo neverjetno pohitrile mednarodni plačilni promet. Podjetje Ripple je namreč s svojim medbančnim sistemom plačil Global Payments Steering Group (GPSG) predstavilo konkurenco SWIFTU in trenutno povezuje že več kot 70 mednarodnih bank. SWIFT, ki povezuje več kot 8000 finančnih institucij, se zaveda konkurence in nuje prenove več kot štiri desetletja starega sistema medbančnih nakazil in je tudi predstavil novitete na blockchain tehnologiji.
Dejstvo je, da so to časi, ko se stari standardi rušijo, in če hočejo vodilna finančna podjetja še naprej igrati svojo vlogo, morajo sprejemati nove tehnologije.