Ljubljana - Uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah v Riu pozitivno prispeva k prepoznavnosti države in gospodarstva. Ekonomskih učinkov športnih rezultatov na gospodarstvo ni enostavno izračunati, GZS pa ocenjuje, da športne prireditve svetovnega kova, kot so poletne olimpijske igre, slovenski izvoz v državo gostiteljico - ob upoštevanju njenega normalnega poslovnega cikla - povečajo v povprečju za petino v obdobju dveh let po dogodku.
Podobno velja za število prenočitev gostiteljev v Sloveniji. To so na GZS ocenili na podlagi analize izvoza v države gostiteljice zadnjih štirih poletnih olimpijskih iger: Avstralije (2000), Grčije (2004), Kitajske (2008) in Združenega kraljestva (2012).
Vpliv na turizem
Samo Hribar Milič, generalni direktor GZS poudarja, da zmage slovenskih športnikov odpirajo veliko vrat, koristi pa so za slovenske izvoznike in turističen sektor tudi merljive. V GZS verjamejo, da bodo slovenske gospodarske družbe, ki s sponzorstvi podpirajo športnike, to ob takšnih športnih dosežkih počele tudi v prihodnje.
Še posebej so slovenski izvozniki izkoristili uspehe v Avstraliji, kjer se je izvoz dve leti kasneje v povprečju povečal za 80 odstotkov, na Kitajsko za 15 odstotkov. V Brazilijo letno izvozimo za 36 milijonov evrov, slovenski gospodarstveniki pa si lahko tako obetajo 7 milijonov evrov novih poslov.
Brazilci v Sloveniji letno ustvarijo 20.000 prenočitev. "Če bodo sledili zgledu Kitajcev in Britancev, se bo število njihovih prenočitev v dveh letih povečalo za 4000. Aktualne napovedi OECD o brazilskem gospodarstvu sicer niso obetajoče (4,3-odstotni padec BDP v 2016), zato bo zadržanje sedanje ravni sodelovanja ob padcu reala že velik uspeh," še navajajo v GZS.