"Ne more biti tako, da Amerika šibi evropski finančni sistem, nato pa tu in tam kupi kakšno banko,"je dejal prvi mož močnega združenja nemške industrije BDI Ulrich Grillo. ZDA je obtožil, da skušajo z visokimi kaznimi"izstradati"evropske banke.
Med zadnjimi odmevnimi primeri je 8,9 milijarde dolarjev visoka kazen, ki so jo ZDA naložile največji francoski banki BNP Paribas. Razlog za to je bilo kršenje ameriških gospodarskih sankcij z opravljanjem transakcij za prepovedane države, med njimi Iran in Sudan.
V podobni preiskavi kot BNP je tudi druga največja nemška banka Commerzbank, za primer, da bi bil kaznovan, pa je milijardne rezervacije že vzpostavil tudi največji nemški posojilodajalec Deutsche Bank.
Grillo se je zato zavzel za"jasno regulacijo"v bančnem sektorju.
Predsednik francoskega združenja delodajalcev Medef Pierre Gattaz pa je menil, da je treba glede na način, kako sta organizirana evro in dolar, čim prej postaviti več vprašanj, s katerimi se bo zaustavilo slabljenje evropskega bančnega sistema.
Nemcev in Francozov pa ne skrbi le bančni sistem, temveč širši trgovinski odnosi. Grilla in Gattaza moti ameriški davčni sistem, ki ameriškim podjetjem omogoča prenos sredstev v tujino brez plačila davka.
Na ta način je denimo ameriški industrijski koncern General Electric ustvaril obsežne finančne rezerve, ki so mu omogočile financiranje ponudbe za nakup francoskega industrijskega velikana Alstom, s katero je premagal nemškega rivala Siemens.
"To je resno izkrivljanje konkurence, ki otežuje naše življenje,"je potožil Grillo in izrazil upanje, da bo vprašanje mednarodne davčne harmonizacije tudi tema na ravni skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20).