Nepremičninski trg v znamenju rekordov

Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v drugem četrtletju letos v povprečju višje za 4,3 odstotka kot v prvem.

Objavljeno
26. september 2017 12.38
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana – Rast cen stanovanjskih nepremičnin po vsej državi se nadaljuje, v povprečju so bile kar za 4,3 odstotka dražje kot v prvem kvartalu. Najbolj vroče blago so nova stanovanja širom Slovenije in rabljena stanovanja v Ljubljani, na letni ravni se rasti že prevešajo v dvomestne. To namreč kažejo tudi statistični podatki za letošnje drugo četrtletje.

Cene novih stanovanj in družinskih hiš skupaj so se v drugem četrtletju 2017 glede na prejšnje v povprečju zvišale za 9,4 odstotka. Samo stanovanja (nova) so se podražila kar za 11,3 odstotka. Z njimi je bilo sklenjenih sicer samo 77 poslov, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Tolikšna podražitev je presenetljiva, saj je bila desetina prodanih stanovanj iz stečajev in so bila v povprečju stara 5,3 leta.

Cene novih družinskih hiš so bile v tem obdobju enake kot v prejšnjem opazovanem, število prodaj pa spet zelo nizko.

Množično pa so v drugem četrtletju letos menjale lastnika rabljene stanovanjske nepremičnine. Cene stanovanj in hiš so glede na prvi kvartal zrasle v povprečju za 3,4 odstotka (stanovanj za 3, hiš pa za 4,2 odstotka). Rekorde je podirala Ljubljana: tu so se cene rabljenih stanovanj zvišale že šesti kvartal zapored, tako da so bile v povprečju za 17,7 odstotka višje kot leta 2015. Število prodanih stanovanj (543) pa je doseglo novo najvišjo vrednost v zadnjih desetih letih.

V preostali Sloveniji je bil trend enak, a počasnejši, sklenjenih transakcij pa je bilo kar 1476, največ v zadnjih desetih letih.

Kupci so bolj kot kdaj prej kupovali tudi rabljene družinske hiše. Prodanih je bilo 738 hiš, njihova povprečna cena pa je bila za 4,2 odstotka višja kot v prejšnjem četrtletju. V povprečju so bile za 10,1 odstotka dražje kot leta 2015.

Praksa potrjuje statistiko

Na izjemno živahnem ljubljanskem trgu raste prodaja rabljenih stanovanj, saj je novih v glavnem že zmanjkalo, projekti, ki na trg šele prihajajo, pa so praktično razprodani, opaža nepremičninska posrednica Vesna Levstek iz agencije Nepremičnine Plus.

Zaradi velikega povpraševanja je postal nakup nepremičnine še bolj zanimiv – čeprav so bile, kot je prepričana Levstkova, nepremičnine vedno trdna in zanesljiva naložba. Z razvojem mesta, gospodarstva, turizma je vse več zanimanja tudi za najem stanovanja, zato se proda več stanovanj za oddajo – kljub temu da najemnine rastejo počasneje od cen.

Nakupovalna vročica nekoliko spominja na predkrizni čas, vendar so kupci danes nekoliko previdnejši in zahtevnejši. Pri izbiri nepremičnine za lastno uporabo so pomembne možnost parkiranja, dostopnost in tehnična opremljenost (dvigalo, centralno ogrevanje), osvetljenost prostorov, bližina šol, vrtcev, trgovin, opravljene in predvidene investicije v objekt (fasada, streha, izolacija …). Pri naložbenih nepremičninah pa so pomembne okolica (bližina fakultet, centra, poslovnih centrov) ter predvidene investicije, ki bodo vplivale na bodoče stroške ter ohranjanje vrednosti naložbe.

Magna prinaša nove iskalce

Tudi v štajerski prestolnici cene stanovanj po informacijah nepremičninskih agencij postopoma naraščajo, vendar za razliko od Ljubljane, tam ni primerne ponudbe. V Mariboru je bil zadnji večji objekt zgrajen pred krizo, tako da primanjkuje urejenih stanovanj. Zato taka dosegajo dokaj visoke cene, razmišlja Branko Potočnik, direktor nepremičninske agencije INSA nepremičnine. Pričakuje, da se bodo s prihodom Magne na Štajersko cene stanovanj še dvignile, napoveduje pa tudi povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih.

Branko Potočnik, INSA nepremičnine: Počasi, a zanesljivo se spreminja mentaliteta starejših Slovencev, od katerih se je večina oklepala svojih ogromnih hiš, ki jih niso mogli več vzdrževati. Med strankami imamo vse več starejših, ki so se naveličali prenapornega dela in velikih stroškov vzdrževanja hiš ter se odločajo za selitev v udobna, srednje velika stanovanja. Foto: Tadej Regent/Delo

»Cene stanovanj v Mariboru močno zaostajajo za Ljubljano. Upam si trditi, da so v Ljubljani skoraj za sto odstotkov višje kot v Mariboru. Za ceno ljubljanske garsonjere je mogoče v Mariboru kupiti dvo- ali celo trisobno stanovanje. Okolica štajerske prestolnice dosega nekoliko nižje cene, vendar razlike niso zelo velike, sploh, ko govorimo o urejenih naseljih, kot so Hoče, Rače, tudi Slovenska Bistrica,« pravi Potočnik.

Pretirane izhodiščne cene

Kako se na gnečo odzivajo prodajalci? Vesna Levstek je povedala, da v Ljubljani na trgu rabljenih stanovanj trenutno vlada precejšnja zmeda. Prodajalci želijo iztržiti čim več, zato z izhodiščno ceno pogosto močno pretiravajo. Posledica: stanovanje se v oglasih pojavlja več kot mesec dni.

»Ob pravilno nastavljeni, tržni, ceni, urejeni nepremičnini in dokumentaciji, solidni lokaciji ter razumnih rokih vselitve in drugih pogojih prodaje pa je danes na trgu za eno stanovanje običajno med 10 in 20, včasih še več, potencialnih kupcev. Pogosto je zaradi velikega interesa po takem stanovanju iztržena cena celo višja od izhodiščne.«

Vesna 
Levstek, Nepremičnine Plus: Razumljivo je, da se prodajalci prej odločijo za kupca, ki jim jasno predstavi svojo finančno konstrukcijo, četudi z bančnim posojilom. A naj kupca to ne zapelje. Svetujemo mu, naj ne obljublja nečesa, česar ne bo mogel zanesljivo izpolniti, in naj ne podpisuje prodajne pogodbe, dokler niso preverjena vsa pravna dejstva in okoliščine, v katerih se nepremičnina prodaja. Foto: Uroš Hočevar/Delo

Podobne so tudi Potočnikove izkušnje: »Stranka, ki že v startu močno preceni svojo nepremičnino in jo zaradi tega prodaja več mesecev ali celo let, pri tem pa počasi in postopno niža ceno, bo morda dosegla zgolj 80 odstotkov prvotne oglaševane cene. Tisti prodajalci, ki poslušajo naš nasvet, pa običajno v pogajanjih minimalno korigirajo prodajno ceno, kot znak dobre volje, večkrat pa korekcije sploh ni. Nekajkrat smo za prodajalce dosegli celo višjo ceno od oglaševane, saj je bilo povpraševanje veliko in nepremičnina prodana najboljšemu ponudniku.«