Neuradno: Metod Dragonja gospodarski minister

V kabinetu predsednice vlade novice ne komentirajo.

Objavljeno
06. februar 2014 20.00
Posodobljeno
06. februar 2014 22.00
uho/Kako poslovati z Rusijo
T. S., notranja redakcija, B. K., A. S., gospodarstvo, Ni. Č., Pi. K., Delo.si
T. S., notranja redakcija, B. K., A. S., gospodarstvo, Ni. Č., Pi. K., Delo.si

Ljubljana – Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah bo predsednica vlade Alenka Bratušek za kandidata za novega ministra za gospodarstvo predlagala Metoda Dragonjo.

Ta je že bil minister za gospodarstvo v vladi Janeza Drnovška v letih 1997–1999, od leta 2008 pa je bil direktor predstavništva NLB v Rusiji.

Novice v kabinetu premierke niso ne potrdili ne zanikali. Brez komentarja so bili tudi v koalicijskih partnericah.

Ni še znano, ali je premierka našla tudi kandidata za novega ministra za zdravje.

Za koalicijo sprejemljiv kandidat?

V petek naj bi po napovedih Karla Erjavca svojega kandidata – verjetno za ministra za Slovence po svetu – predstavil Desus.

Karl Erjavec nam je povedal, da bi bil zanj Metod Dragonja sprejemljiv kandidat za gospodarskega ministra.

Dodal pa je, da Dragonja ni član Desusa in torej ne bi spadal v kvoto te stranke, ampak Pozitivne Slovenije. Ker bo PS predlagala tudi ministra za zdravje – tega resorja namreč Desus noče –, to najbrž pomeni, da bo upokojenska stranka dobila resor za Slovence po svetu, ministrica Tina Komel pa se bo morala posloviti s tega položaja.

Predsednik SD Igor Lukšič nam je na vprašanje, ali bi v SD podprli Dragonjo za ministra za gospodarstvo, odgovoril le, da »če ga bodo predlagali, se bomo o tem odločali.«

GZS: Predlog je obetajoč

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) menijo, da je predlagana kandidatura obetajoča in bi bil Dragonja ob močni politični podpori lahko močan gospodarski minister.

»To pomeni, da bi lahko uveljavil tudi drugačno gospodarsko in ekonomsko politiko, kot smo ji bili priča v zadnjih letih, vključno z bolj zdravo podporo države ključnim slovenskim gospodarskim razvojnim projektom. Denimo tistim, ki se sofinancirajo s subvencijami ali drugimi oblikami državnega ali evropskega financiranja,« so zapisali.

V OZS vidijo prednosti kandidata Dragonje

O ustreznosti kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo bomo lahko presojali šele na podlagi njegovega dela, pravi podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in predsednik njenega upravnega  odbora Branko Meh.

Prednost kandidata Metoda Dragonje je, da je na tem  mestu že bil in da bo zato lahko nemudoma pričel z reševanjem gospodarstva s konkretnimi ukrepi. Seveda pa od novega ministra v zbornici pričakujejo, da bo imel več posluha za malo gospodarstvo, kot so ga imeli njegovi predhodniki.

»Ker zahteve obrtnikov in malih podjetnikov v preteklosti večinoma niso bile realizirane, smo vladi  nedavno predlagali ustanovitev Sveta za obrt in podjetništvo. Ta bi  deloval v okviru gospodarskega ministrstva, z njegovo pomočjo pa bi  uspešneje reševali probleme slovenskega malega gospodarstva, ki  zaposluje 230 tisoč oseb,« so dejali za Delo.

Kakšen naj bo novi minister za gospodarstvo? Odgovarjajo Igor Mervič, Spar Slovenija; Andrej Božič, Steklarna Hrastnik in Blaž Miklavčič, GH Holding.

***

Slovenska vlada je brez rednega gospodarskega ministra že od 20. novembra lani, od 13. decembra pa za obdobje treh mesecev resor vodi finančni minister Uroš Čufer.

Premierka Alenka Bratušek je sicer takoj po odstopu prejšnjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika opravila nekaj razgovorov s kandidati.

Kot najresnejšo so mediji prepoznali Alenko Avberšek iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), poleg nje so navajali še Roberta Goloba, Gen-I, državno sekretarko Andrejo Kert, Ivana Novaka, Rail Cargo Austria, Andreja Ribiča, Elektro Ljubljana, Krištofa Mlakarja, Vodovod - kanalizacija, Obrtno-podjetniška zbornica pa je predlagala direktorja Term Olimia Zdravka Počivalška. Bratuškova ni izbrala nikogar.

Iskanje gospodarskega ministra je bilo ves čas v senci kadrovanja v zdravstvenem resorju, neuradno pa so tudi prvotni resni kandidati že sami obupali. Kar ni nič čudnega, če upoštevamo, kakšno je stanje v gospodarstvu in kakšna so pričakovanja »baze«.