Po inovacijski uspešnosti Slovenija tik pod povprečjem EU

Na prvem mestu je Švedska, Slovenija se uvršča v skupino močnih inovatork.

Objavljeno
20. junij 2017 19.49
Posodobljeno
20. junij 2017 19.49
Inovacije v Cankarjevem domu,Ljubljana Slovenija 13.11.2013
Silva Čeh
Silva Čeh
Ljubljana - Evropska komisija v danes objavljenem pregledu inovacijske uspešnosti ugotavlja, da se  inovcijsko stanje izboljšuje, hkrati pa tudi, da je potreben enakomernejši napredek. Inovacijska uspešnost v 15 državah izboljšala, čeprav so med temi državami članicami velike razlike. Švedska ostaja vodilna inovatorka, sledijo pa ji Danska, Finska in Nizozemska. Litva, Malta, Nizozemska, Avstrija in Združeno kraljestvo so države z največjim porastom inovacij. Slovenija se uvršča v skupino močnih inovatork

Kot ugotavljaj EK v omenjenem pregledeu, se je  inovacijska uspešnost EU navkljub neenakomernem napredku v Evropi izboljšala. Najbolj na področju mednarodnih soobjav, gostote širokopasovnih povezav, števila univerzitetnih diplomantov in doktorantov ter usposabljanja na področju IKT. Naložbe tveganega kapitala in delež MSP, ki uvajajo inovacije, pa močno upadajo.

Po ocenah se bo inovacijska uspešnost v naslednjih dveh letih povečala za dva odstotka. V svetovnem merilu EU dohiteva Kanado in ZDA, prednjačita pa Južna Koreja in Japonska. Med mednarodnimi tekmeci najhitreje napreduje Kitajska.

Evropska komisarka za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja Elżbieta Bieńkowska je ob tem povedala: „Kljub temu, da industrija EU stalno razvija inovacije, še vedno zaostajamo za vodilnimi svetovnimi inovatorji. V času globalizacije in hitrih tehnoloških sprememb so inovacije ključne za blaginjo naših državljanov in širšega evropskega gospodarstva." 

Komisar za raziskave, znanost in inovacije Carlos Moedaspa pa je poudaril: „Iz pregleda uspešnosti je razvidno, da je za izboljšanje uspeha raziskav in inovacij mogoče narediti še več. Zato krepimo podporo prelomnim inovacijam med pilotno fazo evropskega sveta za inovacije v okviru okvirnega programa EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020."

Švedska je torej ponovno vodilna držva na področju inovacij v EU, Danska je prva pri invoacijah na področju človeški viri in inovacijam prijazno okolje, Luksemburg kot država, ki ima privlačni raziskovalni sistem in intelektualna sredstva, Finska je uspešna pri financah in podpori inovacij, Nemčija pri tovrstnih naložbah podjetij, pri Irski so izpostavili inovacije v MSP in učinke na zaposlovanje, pri Belgiji povezave in sodelovanje na področju inovacij, pri Združenem kraljstvu pa unčinke na prodajo. 

Pri državah z zmerno stopnjo inovcij izpostavljajo regionalna središča za inovcije na primer Prago na Češkem, Bratislavo na Slovaškem, Baskijo v Španiji.