Polprevodniki ostajajo privlačni

Vroča delnica: tako Advanced Micro Devices kot Qualcomm sta objavila poslovne rezultate, boljše od pričakovanj.

Objavljeno
02. februar 2018 19.11
infografika
Lojze Kozole, Ilirika BPH
Lojze Kozole, Ilirika BPH
Eden izmed ETF skladov, ki znajo biti zanimivi v letošnjem letu, je ETF, ki sledi indeksu S&P Semiconductor Select Industry indeks. Ta trguje pod trgovalno kratico XSD in ponuja investicijsko izpostavljenost podjetjem v sektorjih, ki proizvajajo in dobavljajo trg s polprevodniki, ki so ključni del sodobnega računalništva. ETF skladi se od vzajemnih skladov razlikujejo predvsem po tem, da imajo nižje stroški upravljanja in zato tudi nižje provizije.

Polprevodniški čipi delujejo kot možgani številnim napravam, na katere se zanašamo danes, vključno s pametnimi telefoni, kalkulatorji, računalniki in še veliko več. Ker se tehnologija še naprej izboljšuje in širi, bodo ti čipi vedno potrebni za pomoč pri novih napravah.

Sklad se v celoti osredotoča na podjetja iz ZDA, ki vlagateljem ponujajo koncentrirano izpostavljenost ameriški polprevodniški industriji. Glede na osredotočenost sklada je v tem ETF prisotna dostojna raven diverzifikacije, saj vsebuje skupaj skoraj 40 vrednostnih papirjev. Vlagatelje je potrebno opozoriti, da ta sklad namenja večino svojih sredstev podjetjem z manjšo in srednjo kapitalizacijo, kar pomeni, da je bolj nestanoviten v primerjavi s tradicionalnim ETF skladom, ki vlaga v podjetja z izključno visoko kapitalizacijo, po drugi strani pa mu ravno to dejstvo ponuja priložnost za bolj konkretno rast in je primeren za tiste investitorje, ki si želijo izpostavljenost ameriški polprevodniški industriji.

Sklad ima tako dokaj enakomerno razporejene teže podjetij, v katere investira. V njem najdemo všečno kompozicijo določenih podjetij, in to predvsem nekaterih, ki bodo že letos vpeljevala svoja nova vezja oziroma nove tehnologije v nove telefone in nove računalnike. Med ta podjetja sodita tudi Advanced Micro Devices (AMD) in Qualcomm. Obe sta prejšnji teden objavili četrtletne poslovne izide.

Delnica AMD je v sredo po objavi poslovnega izida, ki je bil boljši od pričakovanega, poskočila za 6,8 odstotka. Prihodke naj bi podjetje povečevalo še naprej, predvsem pri izdelkih CPU (Ryzen), GPU (Radeon Vega) in strežniških CPU (EPYC). Poleg tega je AMD na nedavni največji konferenci potrošniške elektronike na svetu v Las Vegasu napovedal prvi 7nm produkt, ki bo posebej narejen za strojno učenja. AMD gradi na lanskem uspehu in navdušenju nad procesorji Ryzen in grafičnimi tehnologijami Radeon, zato je podjetje, ki ga je vredno spremljati v letu 2018.

Poslovne izide je prejšnji teden objavil tudi Qualcomm, katerega prihodki so znašali 6,04 milijarde dolarjev, kar nekoliko več od pričakovanih 5,93 milijarde dolarjev. Qualcomm je tudi tarča morebitnega prevzema s strani podjetja Broadcom, ki naj bi bilo pripravljeno plačati nekje med 75 in 80 dolarji na delnico (cena delnice Qualcomm je v petek bila 66,80 dolarjev). Poleg tega lahko Qualcomm pridobi z morebitnim končanjem pravnih sporov s podjetjem Apple ter z morebitnim nakupom podjetja NXP Semiconductors.

To sta le dve podjetji iz omenjenega ETF, da pa se ne stavi le na eno ali drugo podjetje, torej v izogib tveganj, ki izvirajo iz posamičnih podjetij, je najbolje investirati v sklad, kjer so želena podjetja vsebovana po primernih težah. Sklad, primeren za vlaganje v polprevodniško industrijo za 2018 bi lahko bil tudi XSD ETF.