Ljubljana – Vlada naj Športni loteriji odvzame monopol nad športnimi stavami in slovenski trg odpre tudi drugim koncesionarjem, posebej tujim, predlaga poslanec vladne stranke SMC Branko Zorman.
Poslanec je novelo zakona o igrah na srečo že izročil državnemu zboru v zakonodajni postopek. S spremembami in dopolnitvami, ki jih predlaga, bodo športne organizacije, ki jim primanjkuje denarja, dobile večje prilive iz koncesij, ki jih plačujejo prireditelji stav, trdi poslanec.
Zakon o igrah na srečo omejuje prirejanje klasičnih iger, med katere uvršča tudi športne stave, na dva stalna prireditelja: to sta zdaj starejša in večja Loterija Slovenije, ki je med igralci še vedno najbolj znana po igri Loto, in Športna loterija, ki se je osredotočila na športne stave.
Obe loteriji imata pomembno družbeno vlogo, saj koncesije iz iger na srečo polnijo blagajni Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho) ter Fundacije za šport (FŠO). Iz te se denar prek razpisov preliva večinoma v športne organizacije, medtem ko večino koncesij Loterije Slovenije dobi Fiho.
Poslanec Zorman poskuša z novelo zakona o igrah na srečo spremeniti položaj Športne loterije na slovenskem trgu: »Zaradi večletnega padanja sredstev, ki iz prirejanja športnih stav prek koncesijskih dajatev pomenijo glavni vir financiranja predvsem športnih, delno pa tudi invalidskih in humanitarnih organizacij, se je področje športa znašlo v katastrofalnem položaju, ki ga je treba takoj urediti, saj se mu dela nepopravljiva škoda.«
Poslanec zagotavlja, da njegov predlog ni povezan s predvolilnim obdobjem. Sklicuje se na študije, po katerih naj bi slovenski igralci večji del stav, okoli 80 odstotkov, že zdaj opravili na tujih spletnih stavnicah, pri tem pa prireditelji ne prispevajo ne koncesij ne davkov. Zato vladi predlaga, naj odpravi monopol Športne loterije in odpre vrata prirediteljem z območja evropskega gospodarskega prostora, tako da bodo lahko pridobili koncesijo za športne stave na slovenskem trgu. Tako bodo s koncesijami prispevali za slovenski šport, z drugimi dajatvami pa za proračun, utemeljuje svojo novelo.
V Športni loteriji, ki jo vodi Edvard Kolar, mu ugovarjajo: »Menimo, da so spremembe zakona o igrah na srečo v obliki, ki jih predlaga poslanec Zorman, škodljive za varnost trga iger na srečo in odgovornega prirejanja. Prav tako pa so vprašljivi ekonomski učinki predlaganih sprememb.«
Športna loterija bo še ta teden javno predstavila svoje stališče do poslančeve novele, ta pa je tudi že sklical novinarsko konferenco. Na ministrstvu za finance že več let pripravljajo nov zakon o igrah na srečo, in kot je mogoče izvedeti, nameravajo besedilo še medresorsko uskladiti: »Upoštevati moramo tudi cilj, da se s spremembami zakona ne zmanjšajo prihodki iz davkov in koncesijskih dajatev.«
Športna loterija je leta 2016 s prodajo iger ustvarila 84,5 milijona evrov prihodkov, za koncesije je plačala 4,6 milijona evrov.