Delniški trgi so se v zadnjih treh mesecih lepo dvignili. Če smo bili še sredi poletja razočarani nad donosi, ker je ameriškemu indeksu S & P 500 glavnino donosa vzel močnejši evro, zdaj lahko rečemo, da so donosi precej boljši, saj se indeks bliža petodstotnemu donosu, merjeno v evrih od začetka leta. Močno je v zadnjih treh mesecih porasla Evropa, predvsem nemški indeks Dax, ki se lahko pohvali z devetodstotno rastjo.
Sezona rezultatov je postregla z dobrimi objavami predvsem v tehnološkem sektorju, nekoliko slabše rezultate so objavila podjetja iz finančnega sektorja. Rast prodaje v tretjem kvartalu je bila pri vseh sektorjih tako v ZDA kot v Evropi več kot petodstotna, rast dobičkov v ZDA 7,2-odstotna, v Evropi pa le 2,1-odstotna. Pozitivna dinamika iz druga kvartala se tako nadaljuje in ni razloga, da ne bi pričakovali borzne veselice tudi konec leta. Denarja na trgu je več kot dovolj, katalonska kriza je šla nekoliko v pozabo, prilivi v delniške naložbe se nadaljujejo in čimprejšnje sprejetje davčne reforme v ZDA bi podpiralo rast trgov.
Napovedani naskok polprevodniškega podjetja Broadcom na konkurenta Qualcomm s transakcijo v vrednosti 130 milijard dolarjev (vključno z dolgom) daje dodaten zagon v tehnološkem sektorju, ki je letos prinesel skoraj že 25-odstotni donos. Če se zgodi, bo to največji prevzem proizvajalca čipov v zgodovini in nastalo bi tretje največje podjetje v proizvodnji čipov, v ospredju bi bila le Intel in Samsung Electronics. S prevzemom pa bi Apple in Qualcomm lahko rešila dolgoleten spor o zaračunavanju visokih licenčnin.
Pozitivno se razpleta tudi zgodba v sektorju energije, predvsem zaradi rasti cene nafte, za katero smo že na začetku leta menili, da jo konec leta vidimo v razponu od 60 do 65 dolarjev za sod. Tehnično se zdi cena nafte v borznem žargonu »overbought« in bi s tega vidika pričakovali rahlo korekcijo, a so v ospredju fundamenti, ki podpirajo še nadaljnjo rast.
Ameriške tedenske zaloge nafte po orkanih spet padajo in se bližajo petletnim povprečjem. Konec marca 2017, ko so bile zaloge na rekordnih ravneh pri 536 milijonih sodov, so se zmanjšale za dobrih 80 milijonov na 455 milijona sodov nafte. Na trgu terminskih pogodb pa imamo pri nafti opraviti z močnim presežkom povpraševanja nad ponudbo, trenutna cena nafte je višja kot za prihodnje terminske pogodbe in ni razloga, da bi udeleženci nafto hranili in upali na višje cene.
Udeleženci imajo vse oči uprte na zasedanje članic Opeca konec meseca. Pričakovanje trga je podaljšanje dogovora za prihodnjih devet mesecev, torej do konca leta 2018. Vse, kar bo manj, bo razočaranje. Opec in Rusija imajo še štiri mesece časa za odločitev o podaljšanju. Rusi so že podali, da bi glede na rast cene in uravnoteženje, ki se dogaja na trgu nafte, raje počakali z odločitvijo, kar je konsistentno s tem, da ne gre cena nafte prehitro navzgor in spet povzroči močnejšo rast ameriške proizvodnje nafte, kar bi v ospredje spet potisnilo preveč obsežno ponudbo in negativen scenarij.