V razbremenitev plač najproduktivnejših že decembra?

Davčna reforma: ministrstvo za finance hoče poslati zakone v DZ že čez mesec dni.

Objavljeno
04. november 2015 17.13
reut*evri
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – »Izhodišča in ukrepi za davčno razbremenitev naproduktivnejših zaposlenih se usklajujejo in bodo predstavljena, ko bodo koalicijsko usklajena,« so nam ministrstvu za finance odgovorili na vprašanje, ali bodo uvedli stimulativnejšo obdavčitev plač.

Na ministrstvo, ki ga vodi Dušan Mramor, smo sicer naslovili vprašanji, ali bo vlada pripravila novo dohodninsko lestvico, s katero bi na novo določila davčne razrede in stopnje, in kako konkretno bodo razbremenili plače najbolj produktivnih skupin zaposlenih, za kar se vseskozi zavzemajo delodajalci. Odgovorili so nam še, da »se trudijo, da bi bili zakonski predlogi pripravljeni in posredovani v državni zbor tako, da bi jih bilo mogoče obravnavati v prvi polovici decembra. To pomeni, da bi morala vlada zakonske predloge poslati v DZ najpozneje prve dni decembra. Želja MF je, da bi bile spremembe uveljavljene do konca letošnjega leta, saj bodo le tako lahko začele veljati že za davčno leto 2016,« še pojasnjujejo na ministrstvu.

Mramor je sicer že nekajkrat napovedal, da vlada namerava razbremeniti plače »najbolj produktivnih« skupin zaposlenih v podjetjih, ni pa pojasnil, na katero skupino zaposlenih meri in prek katerega zakona namerava znižati stroške dela za izbrano skupino. Prav tako doslej še ni povedal, ali namerava pripraviti novo dohodninsko lestvico z novimi razredi in stopnjami zanje.

Bolj konkreten je bil doslej minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je na vrhu gospodarstva pred dvema tednoma omenjal, da vlada proučuje možnosti za davčno razbremenitev 13. in 14. plače, ki ju sicer v uspešnih podjetjih izplačujejo ob koncu leta. Gospodarstveniki so tedaj vladi predlagali tudi zmanjšanje obdavčenja stroškov dela na raven povprečja višegrajskih držav, njihova zimzelena želja je seveda tudi uvedba t. i. socialne kapice, s katero bi navzgor omejili izplačilo socialnih prispevkov iz nadpovprečno visokih plač.

Spomnimo, Dušan Mramor, se je že kot kandidat za finančnega ministra, na zaslišanju pred matičnim parlamentarnim odborom, zavzel za uvedbo socialne kapice in razbremenitev najbolj produktivnih kadrov, enako pa poudarja tudi zdaj, v okviru delovne skupino za pripravo davčne reforme, v kateri sodelujejo predstavniki interesnih skupin in koalicijskih strank. Kot je znano, Mramor pri davčni reformi lažje najde skupni jezik z opozicijsko NSi, kot pa s koalicijskima partnerjema SD in Desusom, ki iz ideoloških razlogov še zlasti nasprotujeta prav uvedbi socialne kapice.