Razlike v donosnostih blizu rekordno nizkih

Trg obveznic: umirila so se tudi inflacijska pričakovanja, kar ne zvišuje donosnosti

Objavljeno
04. avgust 2017 18.22
Peter Domadenik, Alta Skladi
Peter Domadenik, Alta Skladi
Evropske obveznice z investicijsko bonitetno oceno so v zadnjem mesecu zabeležile znižanje svojih zahtevanih donosnosti. Podjetniške obveznice v tem razredu so povprečno tako zabeležile dober odstotek rasti, merjeno z indeksom iBoxx Corporate Overall, medtem ko so državne, merjene skozi indeks iBoxx Euro Sovereign Eurozone, zabeležile nekoliko manjši porast, 0,7 odstotka.

Gibanje obeh indeksov se je nekoliko bolj uskladilo, kar je jasno razvidno skozi njuno povišano korelacijo. Tudi obveznice s špekulativno oceno so imele podoben porast, in sicer v 0,8 odstotka. S tem so se razlike v zahtevanih donosnostih, ki ponazarjajo premije za prevzemanje kreditnega tveganja, spustile blizu ali ponekod že pod rekordne ravni izpred nekaj let. K temu je odločilno pripomogla Evropska centralna banka, ki ima v svojih bilancah trenutno že več kot sto milijard obveznic nefinančnih podjetij.

Nadpovprečno močno znižanje zahtevanih donosnosti so zabeležile državne obveznice ZDA, pri desetletnih so se, denimo, znižale za skoraj 10 bazičnih točk. Na velik del tega znižanja so verjetno vplivali sočasni upadi zahtevanih donosnosti pri obveznicah, ki imajo raven svojih kuponskih izplačil vezano na gibanje cen oziroma inflacijo ter s tem pomenijo realno donosnost. Del razlage za ta pojav se najbrž skriva v tem, da so tržni udeleženci v zadnjem času nekoliko bolj zadržani do nadaljnjega zaostrovanja monetarne politike ameriške centralne banke. Sicer so se umirile tudi rasti inflacijskih pričakovanj tako v Evropi kot v ZDA, kar prav tako ne sili zahtevanih donosnosti višje. Po drugi strani so poslovni rezultati za zadnje četrtletje ugodni, kar bi moralo še naprej podpirati tečaje podjetniških obveznic s špekulativno bonitetno oceno.