Samoprijava je izhod, če zavezanec pozabi na rok

Najemnine iz 2016: Bralka sprašuje, kaj naj naredi, ker je pozabila oddati napoved, za katero se je rok iztekel 28. februarja.

Objavljeno
27. marec 2017 20.36
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Pozabila sem oddati davčno napoved za najemnino, kaj pa zdaj, sprašuje bralka, ki je konec preteklega leta skupaj s sorodniki oddala stanovanje. Obrazec napovedi za dohodke iz oddajanja premoženja v najem navaja tri možnosti za zavezance, ki finančni upravi o dohodkih poročajo po predpisanem roku.

Zavezanec, ki finančni upravi obrazec pošilja po predpisanem datumu, izpolni tudi oznako o statusu napovedi. Pri tem ima na voljo tri možnosti: vložitev po izteku roka, samoprijavo in popravljanje do izdaje odločbe. Slabše podučeni zavezanci bodo morda v dvomih, katero od prvih dveh možnosti naj izberejo, saj je res tudi, da napoved oddajajo po izteku roka. Skrajni datum za napovedi dohodkov iz najemnin je bil 28. februar.

Dve za samoprijavo

Za našo bralko bo prava izbira samoprijava, poudarjajo v finančni upravi: »Kadar davčni zavezanec napovedi za dohodke iz oddajanja premoženja v najem ne odda v zakonskem roku, lahko uveljavlja institut samoprijave.« To naredi tako, da pri oznaki statusa na desni strani obrazca v okence vpiše številko dve.

»Vložitev po izteku roka bi obkrožil zavezanec, ki je iz opravičljivih oziroma objektivnih razlogov, na katere sam ni mogel vplivati, zamudil rok za oddajo napovedi. Samoprijavo pa izbere zavezanec, ki je zamudil rok za oddajo napovedi, ker jo je na primer pozabil oddati. Tretja možnost je predvidena za zavezance, ki napoved oddajo, a jo pozneje ponovijo z novimi podatki,« o razliki med tremi oznakami na obrazcu dodaja Stojan Glavač iz službe za obveščanje javnosti pri generalnem finančnem uradu.

Zakon o davčnem postopku v 63. členu pojasnjuje omejitve za davčne napovedi, oddane prek samoprijave. Davčni zavezanec ima čas zanjo, dokler ga finančna uprava sama ne spomni, da je ni oddal. Samoprijavo je država v zakon o davčnem postopku vnesla, ker je želela zavezance spodbujati, da brez globe sami oddajo napovedi, četudi z zamudo, plačati pa morajo obresti. Od neplačanega davka finančna uprava obračuna obresti za obdobje od predpisanega roka za napoved do vložitve davčne napovedi prek samoprijave. Obrestna mera za izračun obresti znaša 3 odstotke na letni ravni.

Več lastnikov, več napovedi

Zavezanka, ki je pozabila oddati napoved za dohodnino, ima še eno težavo: stanovanje ima več lastnikov, ki se dobro razumejo in so se med sabo lepo dogovorili, naj sama poišče najemnika, se z njim dogovori za najemnino in jo tudi prevzame. Zato je za ves znesek napisala eno napoved na svoje ime.

V finančni upravi poudarjajo, da je lastnikov več, zato mora zdaj napoved prek samoprijave oddati vsak od njih: »Napoved morajo vložiti vsi solastniki vsak za sebe. Vsak napove dohodek glede na svoj lastniški delež nepremičnine, ki je vir dohodka.« V finančni upravi v povezavi za napovedmi dohodka iz najemnin pogosto dobivajo podobno vprašanje, ali zadošča, da napoved za najemnino iz solastniškega stanovanja odda le zakonec, ki pač ureja vse formalnosti z najemnikom.

Ne, odgovarjajo na takšna vprašanja, to ne zadošča: »Čeprav je v najemni pogodbi kot najemodajalka navedena le žena, šteje, da sta prejemnika dohodka iz najemnine oba zakonca, ker sta oba lastnika premoženja, ki je vir dohodka, in sicer v sorazmerju glede na lastniški delež. Ker sta oba lastnika premoženja, stanovanja, tudi dohodek, ki ga prinaša, pripada obema, sorazmerno z njunima lastniškima deležema.« Tako določa zakon o dohodnini, poudarjajo v finančni upravi, zato bi le eden od zakoncev štel za prejemnika dohodka in zavezanca za davek, »če bi opravila neomejen in nepreklicen prenos premoženja«.

Kaj pa s predplačili?

Lastniki, ki oddajajo nepremičnine, večkrat dobijo plačilo za več mesecev, tudi za vse leto vnaprej. Kaj naj torej napišejo v napoved, če se je najemnik v stanovanje naselil v zadnji tretjini decembra 2016 in takoj plačal najemnine za enajst mesecev vnaprej? Davčna napoved, ki jo bodo zdaj s samoprijavo oddali za leto 2016, se nanaša na najemnine, ki so jih prejeli lani. Torej morajo vanjo vključiti vse lani prejeto predplačilo – ker je najemodajalcev več, vsak svoj delež.

V finančni upravi svetujejo, naj na obrazec vendarle pripišejo, da gre za enajstmesečno predplačilo in ne le za kratko obdobje v decembru. Na obrazcu označijo tudi, da uveljavljajo 10-odstotne normirane stroške, če nimajo računov, s katerimi dokažejo dejanske. Od davčne osnove bo finančna uprava z odločbo za dohodnino zajela 25 odstotkov in to bo dokončni davek, ker najemnine ne štejejo v letno davčno osnovo. Strošek naše zavezanke in njenih sorodnikov bo nekaj višji zaradi obresti, ki jih finančna uprava obračuna pri samoprijavah.