Računalničar Stephen Kelly za bolj pravično obremenitev malih podjetij

Profil: »Tudi davki bi morali postali bolj digitalni,« meni šef računalniškega podjetja.

Objavljeno
25. november 2016 14.24
kelly
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Vodja največjega britanskega računalniškega podjetja Sage poziva k temeljiti reformi davčnega sistema v Veliki Britaniji. Zagovarja prenovo sistema obdavčevanja poslovnih nepremičnin, ki se mora po njegovem mnenju prilagoditi novemu digitalnemu obdobju, v katerem živimo.

Britanski poslovnež Stephen Kelly je svojo poslovno pot začel v računalniškem podjetju Oracle Corporation kmalu po tem, ko je to leta 1987 prvič ponudilo svoje delnice na borzi. Nato je nekaj let zasedal najvišje položaje v več uspešnih velikih računalniških podjetjih, bil je tudi izvršni direktor globalne računalniške družbe Micro Focus, dokler ni pred dvema letoma postal izvršni direktor največjega britanskega tehnološkega podjetja Sage, ki prodaja programsko opremo z računovodskimi rešitvami za podjetja.

Kelly redno predava na poslovnih srečanjih in nekaterih britanskih fakultetah, saj velja za uveljavljenega ekonomskega strokovnjaka, ki največkrat zelo neposredno pove, kaj si misli o perečih ekonomskih vprašanjih.

Kelly je prejšnji teden v pogovoru za medije povedal, da bi morala država izvesti temeljito reformo že zdavnaj zastarelega britanskega davčnega sistema, saj sedanji omogoča nepošteno prednost velikih mednarodnih podjetij pred malimi podjetniki.

Sistem obdavčevanja poslovnih nepremičnin so v Veliki Britaniji namreč uvedli pred 400 leti in po Kellyjevem mnenju je sistem že zdavnaj postal popolnoma neprimeren za digitalno obdobje, v katerem živimo. Malo podjetje s sedežem v Veliki Britaniji, ki ima svojo spletno stran in posluje elektronsko ter redno plačuje vse davke, je pri svojem poslovanju prisiljeno uporabljati posrednike – velika mednarodna ameriška digitalna podjetja, ki znajo zelo spretno optimizirati plačevanje davkov v Veliki Britaniji.

Kelly zato trdi, da takšna mala britanska podjetja s svojim trdim delom pravzaprav subvencionirajo velika mednarodna ameriška podjetja, in je prepričan, da je to nesmiselno in nepošteno. Meni, da bi morala velika mednarodna podjetja delovati kot pošteni državljani v državah, v katerih poslujejo in prodajajo svoje storitve, zato bi morala država uvesti nov davčni sistem za podjetja, ki bi pošteno plačevala davke na območjih, kjer poslujejo. Po njegovem mnenju v digitalni dobi sedež poslovnih nepremičnin ne bi smel več biti odločilni dejavnik pri obdavčevanju, saj je spletno poslovanje že zdavnaj spremenilo način poslovanja podjetij.

Kelly kljub kritiki sedanjih razmer optimistično razmišlja o prihodnosti poslovanja britanskih tehnoloških podjetij. Prepričan je, da ima vlada zdaj izjemno priložnost, da lahko olajša poslovanje britanskih podjetij ter omogoči njihov razcvet, če se bo pravilno lotila reforme davčnega sistema in poskrbela za enakopravnejši položaj britanskih malih podjetij v primerjavi z velikimi mednarodnimi podjetji.