Ljubljana − Evropski statistični urad Eurostat je objavil osmo letno poročilo Trendi obdavčitve v Evropski uniji, na katerega opozarja tudi predstavništvo evropske komisije v Sloveniji.
Evropski statistični urad v poročilu opisuje strukturo, raven in trende obdavčitve v državah članicah Evropske unije (EU) ter na Islandiji in Norveškem. Poročilo vsebuje splošni del o davčnih trendih v Evropi ter poglavja o posameznih državah z opisom glavnih značilnosti njihovih davčnih sistemov, pojasnjujejo v slovenskem predstavništvu evropske komisije. Predstavništvo sicer redno obvešča slovensko javnost o stališčih in mnenjih evropske komisije.
Komisija priporoča nižjo obdavčitev
»Evropski komisar za obdavčenje in carinsko unijo, revizijo in boj proti goljufijam Algirdas Šemeta je pri objavi poročila povedal, da je komisija v priporočilih državam članicam poudarila potrebo po zmanjšanju obdavčitve dela, da se v Evropi lahko ustvarjajo delovna mesta. Dodal je tudi, da je treba za večjo konkurenčnost podjetij delo davčno razbremeniti, strukturne reforme pa oblikovati na podlagi rasti prijaznih davkov,« pojasnjujejo v slovenskem predstavništvu evropske komisije.
Evropski statistični urad Eurostat je objavil tudi podatke o deležu davkov glede na bruto domači proizvod (BDP) leta 2012. Vsota davkov in obveznih socialnih prispevkov kot delež BDP je na ravni EU znašala 39,4 odstotka, na območju evra pa 40,4 odstotka. Glede na leto prej se je ta delež povečal na obeh območjih.
Velike razlike med državami
Davčna obremenitev se med državami članicami EU močno razlikuje, poudarjajo v evropskem statističnem uradu. Najnižja je bila v Litvi (27,2 odstotka), Bolgariji in Latviji (v obeh 27,9 odstotka), Romuniji in na Slovaškem (v obeh državah 28,3 odstotka). Najvišja je bila na Danskem (48,1 odstotka), v Belgiji (45,4 odstotka) in Franciji (45 odstotkov). V Sloveniji je delež davkov glede na BDP leta 2012 znašal 37,6 odstotka.
Dobra polovica vseh davčnih prihodkov v EU je leta 2012 izvirala iz obdavčitve dela davkov na delo (51 odstotkov). Sledili so davki na potrošnjo (28,5 odstotka) in davki na kapital (20,8 odstotka). »V Sloveniji so davki na delo znašali 52,5 odstotka, davki na potrošnjo 37,9 odstotka in davki na kapital 9,8 odstotka,« o poročilu evropskega statističnega urada sporočajo iz slovenskega predstavništva evropske komisije.