Ljubljana – Upokojencem, ki so jim z zakonom o uravnoteženju javnih financ (Zujf) 1. junija 2012 znižali pokojnine, bodo v petek z nakazili pokojnin za maj prejeli drugi obrok poračuna neizplačane pokojnine. Prvi obrok, dvajset odstotkov vračila, so dobili že junija lani.
Najvišji znesek razlike, ki bo izplačan skupaj s pokojnino za maj 2014 znaša 5.225,03 evra. Na mesečni ravni je bila upokojencu, ki bo prejel ta znesek, z Zujfom pokojnina na mesečni ravni znižana za 672,47 evra, so povedali na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Najnižji znesek razlike, ki bo izplačan skupaj z majsko pokojnino, znaša 80,03 evra. Ob tokratnem povračilu Zpiz upravičencem ne bo izdal novih odločb, saj naj bi bilo že iz lanske odločbe razvidno, koliko vračila jim še pripada. Lanski poračun v višini dvajset odstotkov pripadajoče razlike je znašal skupaj 3,97 milijona evrov, letošnji, v višini 80 odstotkov razlike, pa bo po oceni zavoda znašal 14,14 milijona evrov.
Do 350 evrov nižje pokojnine
Junija 2012 so zaradi varčevanja pokojnine znižali 25.430 upokojencem. Med njimi udeležencem NOB, vojnim veteranom, nekdanjim uslužbencem JLA, umetnikom itd. Pozneje sprejeta novela Zujfa je vrnila pravico do nezmanjšane pokojnine okoli 8000 upokojencem, ki so del delovne dobe opravili v nekdanji SFRJ, še vedno pa je več tisoč upravičencev, ki so kljub noveli zakona še naprej prejemali znižane pokojnine – nekaterim med njimi, ki so pred tem prejemali pokojnine, višje od 1450 evrov, so jih znižali za 350 evrov. Spomnimo, da so se po določilih Zujfa znižale le tiste pokojnine, ki so presegale 622 evrov (glej tabelo). Če so pokojnine po opravljeni uskladitvi še vedno presegale 1450 evrov, so jih še dodatno zmanjšali za celotno obveznost proračuna, vendar ne pod 1450 evrov.
Prvotne pokojnine, ki so jim bile dodeljene pred znižanjem, so upokojenci začeli prejemati šele 23. marca lani, po razsodbi ustavnega sodišča, ki je presodilo, da je bilo znižanje pokojnin v varčevalne namene neustavno. Upravičenci so bili namreč obravnavani neenako, kar je po mnenju sodišča privedlo do ideoloških razlikovanj.