Visoka starost je ovira za bančno posojilo

Za bančno posojilo bo treba pokazati EMŠO, potrjujejo odgovori, ki smo jih dobili od izbranih bank.

Objavljeno
19. september 2016 12.39
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Zanimalo nas je, ali vas bodo vprašali po starosti, če boste k njim prišli po posojilo. Da, bodo, pa tudi če boste svojemu otroku hoteli kot porok stati ob strani, ko se bo dogovarjal za dolgoročno stanovanjsko posojilo.

Pri odobravanju kreditov upokojencem in drugim potrošnikom Gorenjska banka upošteva omejitev, da je ob koncu odplačevanja kredita najvišja starost kreditojemalca 75 let, nam v imenu te banke sporoča Bojan Likar: »Odobritev kredita upokojencu, ki je star 80 let, je mogoča samo v izjemnih primerih, in to ob pogoju, da je komitent banke. Odplačilna doba za posojilo v tem primeru ne more preseči 24 mesecev. Obvezno je dodatno zavarovanje s porokom, ki je v sorodstvenem razmerju z upokojencem.« Enake starostne omejitve za upokojence in druge potrošnike veljajo tudi pri poroštvu. Ali stranke v visoki starosti omejujejo tudi, kadar želijo skleniti vezavo svojih prihrankov, sprašujemo v Kranju: »V banki lahko sklenete vezavo sredstev za največ 35 mesecev, pri tem ni pomembno, koliko ste stari.«

Tudi v Banki Koper pri kreditih gledajo na starost, v imenu te ustanove odgovarja Laura Brec Frančeškin: »Pri najemu kredita v Banki Koper imamo starostno omejitev 75 let. To pomeni, da stranka ob izteku odplačilne dobe kredita ne sme biti starejša od 75 let. Enako velja za osebo, ki je porok pri kreditu. Pri kreditih za upokojence pa velja, da starost kreditojemalca ob izteku odplačilne dobe kredita ne sme preseči 75 let, razen ob zavarovanju kredita s kreditno sposobnim porokom.« Toda ob tej izjemi velja dodatna omejitev, poudarjajo v Kopru, tako da starost kreditojemalca ob izteku odplačilne dobe kredita ne sme preseči 80 let, maksimalna starost poroka ob izteku kredita pa je 65 let.«

Običajno meja pri 75 letih, ponekod tudi više

Pri 75 letih je mejo postavila tudi banka SKB, kjer prav tako odgovarjajo, da je to starost, ki naj bi je kreditojemalec ne presegel, a tudi pri njih veljajo izjeme. »Izjeme so mogoče ob posebni presoji kreditojemalčevih podatkov, ki so banki na voljo, in posebni potrditvi. Pri tej se banka načeloma ne ozira na poroka za kredit,« pravi Margareta Reberšak, ki kot direktorica vodi sektor Marketing – Produkti in procesi. Za poroke pri kreditih veljajo enaka pravila kot za kreditojemalce. Najdaljše obdobje vezave je v tej banki je pet let, pri tem pa starost ni pomembna.

Po poslovni politiki Abanke pri posojilih tudi velja starostna omejitev, je pa nekaj razlik pri različnih skupinah kreditov, v imenu banke odgovarja Mira Babič iz korporativnega komuniciranja: »Kreditojemalec ob odplačilu potrošniškega kredita praviloma ne sme biti starejši od 80 let, ob odplačilu stanovanjskega kredita pa 75 let. Vsak primer pa banka obravnava individualno. Glede na vse okoliščine in ustreznost zavarovanja lahko odobri tudi odstopanje od omenjenega pravila.«

Omejitve, a tudi sladka vabila

Zdaj, ko imamo potrošniki na voljo svetovni splet, lahko od doma preverjamo, kaj nam ponujajo različne banke. Tako hitro ugotovimo tudi, da po spletu prav vse posebej nagovarjajo upokojence oziroma starejše populacije. Vse brez izjeme jim ponujajo najrazličnejše upokojenske pakete in ugodnosti, pri tem pa ni tako lahko presoditi, kdo ponuja največ storitev in ugodnosti za najmanj denarja. »Upokojenci komitenti Abanke imajo nižje stroške odobritve potrošniškega in stanovanjskega kredita,« poudarjajo v Abanki, kjer imajo za upokojence, seniorje tudi posebno obliko računa. »Upokojencem v banki nudimo pokojninski osebni račun, ki obsega vse ugodnosti in funkcionalnosti standardnega osebnega računa ob ugodnejšem mesečnem nadomestilu za vodenje računa,« kot posebno ponudbo za starejšo populacijo omenjajo v banki SKB. V Gorenjski banki kot svoj atribut ponujajo srebrni osebni račun za upokojence: »Na njem upokojencem že ob odprtju avtomatsko odobrimo redni limit v višini 200 evrov.« V Koprski banki vabijo upokojence k sebi prav s ponudbo, da so posojila zanje pri njih posebno ugodna.

Elektronski banki še ne zaupajo

Po bankah se zdaj ne vijejo več kače ljudi, ki pred bančnimi okenci čakajo na gotovino, saj so zdaj na voljo elektronske bančne storitve, tudi plačilo položnic po spletu. Po izkušnjah SKB banke se za elektronsko bančništvo odloča tudi vse več upokojencev. »Povprečna starost uporabnikov spletne banke se nedvomno zvišuje. Nekateri se brez težav spopadajo z uporabo računalnika in z njimi nimamo nobenih težav,« ugotavljajo tudi v Gorenjski banki. Po statistiki Abanke pa je delež uporabe elektronskih poti pri starejših uporabnikih nižji kot pri drugih skupinah: »Analiza uporabnikov naše mobilne banke, ki smo jo opravili lani, je pokazala, da je uporabnikov, starejših od 55 let, le malo več kot pet odstotkov.« Starejše osebe zelo različno uporabljajo elektronsko banko, nam odgovarjajo v Banki Koper, kjer sicer zaznavajo povečanje uporabnikov elektronske banke tudi med starejšimi uporabniki.

Po spletu pa bomo hitro ugotovili tudi, da so upokojenci zelo zanimiva populacija za različne finančne družbe, ki ponujajo posojila in obročna plačila na položnice, a hkrati tudi omejujejo zneske, ki si jih upokojenci lahko izposodijo pri njih – meja je pri 4000 evrih.

Očitno pa je, da so te finančne družbe, ki posojajo denar, zase našle priložnost prav v starostnih omejitvah, ki so jih za kreditojemalce določile banke: izrecno poudarjajo, da starost ni ovira, seveda pa se zavarujejo na druge načine.