Visoki dolgovi rušijo Odlazkov imperij. A Mladino bi kupil

Skupina Krater: Slaba banka prodaja terjatve štirih družb. Razen Salomona vse v slabem stanju.

Objavljeno
16. september 2016 11.27
Jan Bratanič
Jan Bratanič
Ljubljana – Medtem ko si en najbogatejših Slovencev Martin Odlazek prizadeva, da bi v svoj poslovni imperij uvrstil še več medijev – po neuspelem poskusu prevzema Dela Revij je stal za menjavo lastništva revije Reporter, zdaj naj bi ga zanimal še tednik Mladina, ki ga tudi tiska –, bodo v kratkem menjale lastnika terjatve do nekaterih družb iz njegove lastniško zapletene skupine Krater.

V Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer sicer ne odgovarjajo na vprašanja, povezana z nezaključenimi prodajnimi postopki, so očitno ugotovili, da lahko pričakujejo višji izkupiček, če terjatve prodajo, kot da bi čakali, da jih poplačajo nekatera podjetja, ki jih lastniško obvladuje Odlazek. Konec prejšnjega tedna so tako začeli zbirati nezavezujoče ponudbe za nakup terjatev do družb Set, Papir Servis, Salomon in Delo TČR.

Vrednost terjatev do štirih družb iz Odlazkovega medijsko-založniškega, tiskarskega in papirnopredelovalnega imperija je ocenjena na 19,24 milijona evrov (s pripadki in stranskimi pravicami). Prodaja paketa vseh terjatev ali več paketov do vsakega podjetja posebej bo menda končana po 7. novembru, ko bodo morali kupci oddati zavezujoče ponudbe.

Hiranje vlečnih konj Kraterja

Trojici družb – razen Salomona – je skupno, da jih njihovi najboljši časi zelo verjetno ne čakajo v prihodnosti, ampak se odmikajo vse dlje v preteklost. Čeprav družba Set še vedno tiska, se pri tem sooča s težavami, saj deli usodo slovenskih in Odlazkovovih tiskanih medijev, ki jim naklada pada. Samo od leta 2011 je utrpela približno 34-odstotni padec čistih prihodkov od prodaje, ki so lani komaj presegli 22 milijonov evrov. Kljub temu se je izkopala iz izgub in je lani ustvarila skoraj 850.000 evrov čistega dobička ter sočasno skoraj podvojila denarni tok iz poslovanja (EBITDA) na dva milijona evrov. Težava za potencialne kupce 4,26 milijona evrov terjatev je ta, da so Setove kratkoročne poslovne in finančne obveznosti lani za več kot devet milijonov evrov presegale kratkoročna sredstva.

V še slabši kondiciji je Delo TČR, katerega prihodki od prodaje so se od začetka krize do konca lanskega leta zmanjšali s 17,6 milijona evrov na manj kot 44.000 evrov.

Dramatično krčenje Papir Servisa

Rdeče številke v poslovnem izidu (247.000 evrov izgube) in negativni EBITDA, ki jasno kaže, ali družba lahko redno odplačuje posojila, rišejo skrb vzbujajočo sliko, ki se vsaj v smislu trendov ne izboljša niti ob analizi poslovanja Papir Servisa, nekoč največje družbe v skupini Krater. Ta preživlja leta težkih udarcev, tako v sodnih dvoranah kot tudi na poslovnem področju, kar je privedlo do močnega zmanjševanja obsega poslovanja. Prihodki nekoč enega vodilnih papirnopredelovalnih podjetij v Sloveniji so se od leta 2011 do konca lanskega leta znižali s slabih 60 milijonov evrov na 8,8 milijona evrov.

Izguba okoljevarstvenega dovoljenja je Papir Servis leta 2013 prisilila v selitev proizvodnje, kar je prispevalo k devetmilijonski izgubi. Zdaj je glavna dejavnost družbe posredovanje začasne delovne sile. Po minimalni izgubi leta 2014 je ta lani znašala malo manj kot 800.000 evrov. Če je Papir Servis v zadnjih letih poplačal vse dolgoročne finančne obveznosti do bank, ki so še leta 2011 presegale šest milijonov evrov, pa kratkoročne finančne obveznosti trmasto vztrajajo nad desetimi milijoni evrov – konec leta 2015 jih je bilo za 12,34 milijona evrov, DUTB jih prodaja za 11,99 milijona evrov.

Mediji – novi fokus

Zadnje čase se Odlazek usmerja predvsem na slovensko medijsko krajino. Strateški premik v skupini Krater sega v leto 2014, ko je Krater kot osrednjo družbo skupine nadomestil Salomon, kjer ima družina Odlazek prek družbe Eurofit in Dolenjski tisk več kot 50-odstotni lastniški delež. Eurofit je tako pri Salomonu najel tudi 2,45 milijona evrov kratkoročnih posojil.

Za Salomonom, ki je znan tudi kot izdajatelj ugankarjev, športnega časopisa Ekipe, dnevnika Svet24 ter revij klonov Zarja, Zvezde in Vklop, so leta hitrega poslovnega vzpona. Od leta 2010 do lani so se prihodki od prodaje povečali za skoraj desetkrat, na 36 milijonov evrov. Toda čisti dobiček se je v istem obdobju zmanjšal z 2,6 milijona evrov na vsega 160 tisočakov, kar je hkrati petkrat manj kot leta 2014.

Tudi primerljivo dobro poslovanje Salomona verjetno ne bo dovolj za vrnitev Odlazkovega poslovnega imperija, ki je bil lani po celotnih prihodkih približno tretjino manjši kot na vrhuncu leta 2011, ko je promet presegal 140 milijonov evrov. Po nekaterih ocenah ga čaka še vsaj pet let intenzivnega vračanja posojil, preden se bo sprostilo dovolj sredstev za razmišljanje o rasti.