Katarski državni investicijski sklad, ki velja za enega največjih državnih investicijskih skladov na svetu, je pripravljen na nove naložbe. V ameriške infrastrukturne projekte in rusko naftno družbo Rosneft namerava vložiti milijarde dolarjev, poleg tega še vedno razmišlja o naložbi v italijansko banko Monte dei Paschi di Siena, ki se je znašla v težavah.
Katarski državni investicijski sklad QIA (Qatar Investment Authority), ki je bil ustanovljen v katarskem glavnem mestu Doha leta 2005, da bi z njim lažje upravljali nafto in zemeljski plin v Katarju, vlaga v zelo različna podjetja ter dejavnosti doma in po svetu.
V tujini se posveča predvsem ameriškimu in evropskemu trgu ter trgom na območju azijskega Tihega oceana. Po nekaterih ocenah sklad upravlja premoženje, vredno približno 170 milijard dolarjev, in velja za enega največjih državnih investicijskih skladov na svetu.
Vodstvo sklada QIA je pred tednom dni sporočilo, da je sklad pripravljen vložiti deset milijard dolarjev v infrastrukturne projekte v ZDA in tako podpreti gospodarske načrte izvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Sklad je že pred nekaj časa sporočil, da namerava v prihodnjih petih letih vložiti 35 milijard dolarjev v nekatere projekte v ZDA, zato za zdaj ni jasno, ali je znesek, ki ga je omenjalo vodstvo prejšnji teden, del te skupne vsote ali gre morda za dodatno naložbo. Katar, v katerem sicer deluje največje ameriško vojaško oporišče na Bližnjem vzhodu, bi s takšno naložbo dodatno utrdil vezi z novo Trumpovo vlado.
Še pred napovedjo o naložbi v ameriško infrastrukturo je sklad QIA skupaj z rudarsko družbo Glencore s sedežem v Švici vložil 10,2 milijarde evrov v največjo rusko naftno družbo Rosneft, ki je v državni lasti. Glencore bo prispeval 300 milijonov evrov, preostalo bo vložil sklad QIA, ki je hkrati tudi največji delničar Glencorja. Kupca sta tako pridobila 19,5-odstotni delež v največji ruski naftni družbi, posel pa velja za največjo tujo naložbo v Rusiji po začetku ukrajinske krize in bo pomagal nadaljevati obsežen ruski privatizacijski program.
Bolj negotova je usoda naložbe sklada QIA v italijansko banko Monte dei Paschi di Siena (MPS), ki se je znašla v težavah, potem ko je Evropska centralna banka sporočila, da ni pripravljena podaljšati roka za njeno dokapitalizacijo. Sklad je nameraval vložiti milijardo evrov v to banko, vendar bi zdaj rad natančneje vedel, kakšna vlada bo nasledila vlado Mattea Renzija, ki je odstopil, ker italijanski volivci niso podprli njegovih reform na nedavnem referendumu.
Po nekaterih virih je katarski sklad sicer še vedno pripravljen vlagati v banko MPS, vendar bo za zdaj očitno nekoliko počakal in se odločil za naložbo šele, ko bo več znanega o tem, kakšne odločitve bo sprejemala nova vlada Paola Gentilonija.