Ljubljana − Slovenija bo vstopila v srednjeevropski sklad skladov (CEFoF - Central Europe Fund of Funds), iz katerega bo v prihodnjih štirih letih na voljo 80 milijonov evrov za naložbe v pet do osem skladov zasebnega in tveganega kapitala, ki se bodo osredotočali na naložbe v poznejših fazah razvoja in v fazi rasti. Izbrani skladi bodo z vložkom CEFoF in z dodatno vloženim zasebnim kapitalom imeli na voljo najmanj 160 milijonov evrov za naložbe v mala in srednja podjetja (MSP) z velikim potencialom rasti. Ta znesek se lahko ob dobrem sodelovanju institucionalnih in zasebnih vlagateljev tudi poveča.
Vlada Republike Slovenije in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta projekt podprla, aktivno pa bo v projektu sodeloval Slovenski podjetniški sklad (SPS), ki bo v CEFoF vložil osem milijonov evrov. Ustanovitev CEFoF in začetek naložbenega procesa se pričakuje v zadnjem četrtletju letošnjega leta.
Ustanovljen ob sodelovanju držav
Srednjeevropski sklad skladov je pobuda, ki jo je zasnoval Evropski investicijski sklad (EIF), po skrbno izvedenih tržnih raziskavah, v sodelovanju z vladami in nacionalnimi agencijami Slovenije, Avstrije, Češke, Slovaške in Madžarske. Glavni cilji CEFoF so povečanje lastniških naložb v mala in srednje velika podjetja ter manjša podjetja s srednje veliko tržno kapitalizacijo v regiji Srednje Evrope, vzpostavitev trdne tržne infrastrukture za financiranje tveganja, izvajanje in uvedbo najboljših tržnih standardov za lastniške naložbe v podjetja in privabljanje institucionalnih vlagateljev ter upravljavcev v Srednjo Evropo.
»Srednjeevropski sklad skladov bo povečal dostopnost zasebnega in tveganega kapitala za mala in srednja podjetja z visokim potencialom rasti v regiji. Ustanovitev sklada skladov bo prispevala k nadaljnjemu razvoju regionalnega trga zasebnega in tveganega kapitala ter okrepila partnerstvo in sodelovanje med državami in EIF. Ta pobuda bo pozitivno vplivala ne le na nadaljnji razvoj slovenskega ekosistema tveganega kapitala, temveč bo zagotovo spodbudila tudi rast zaposlovanja in gospodarsko konkurenčnost držav partneric,« je povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti.
SPS je Sporazum o upravljanju CEFoF že podpisal in na ta način uradno pristopil k CEFoF. V sklad skladov bo SPS vložil okoli osem milijonov evrov. Preostale finančne vire bo zagotovil EIF, International Investment Bank (IIB) in preostale partnerice iz Srednje Evrope.
»CEFoF je dober primer sodelovanja partneric, ker omogoča manjšim kapitalskim trgom, da so skupaj bolj atraktivni za vlagatelje, in hkrati tudi ustvarja nove, dodatne možnosti financiranja za podjetja. Slovenski MSP-ji bodo imeli na ta način možnost pridobiti alternativne vire financiranja. Sodelovanje z EIF kot izkušenim in dobro poznanim vlagateljem zagotavlja, da se bodo upoštevali dobri tržni standardi, kar daje še dodatno zagotovilo potencialnim zasebnim in institucionalnim vlagateljem,« je dejala dirketorica SPS Maja Tomanič Vidovič.