Novo storitev za zavezance, predizpolnjene obračune prispevkov za socialno varnost, ki jih bo pripravljala finančna uprava, je državni zbor v zakon o davčnem postopku vključil z novim 353. a-členom. Zakon našteva, za katere skupine zavezancev jih bo finančna uprava (Furs) pripravljala, sistem pa bo primerljiv z vnaprej pripravljenimi informativnimi izračuni dohodnine.
V vladi to novo storitev, na katero se bodo morali zavezanci še privaditi, uvrščajo med ukrepe proti administrativnim oviram. Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pa menijo, da zavezancem ne prinaša prav nobenega opaznega olajšanja: »V tem primeru nikakor ne gre za pomembno administrativno razbremenitev. Če bi želeli resnično administrativno razbremenitev gospodarstva, potem naj prisluhnejo našim predlogom.«
Najprej samozaposleni
Zakon v 353. a-členu določa, da jih bo Furs sestavljal za dve skupini davčnih zavezancev. Prvo merilo je, da so zavezanci sami zavarovanci po zakonih o obveznem zavarovanju in so tudi sami dolžni izračunati in plačati prispevke za socialno varnost. Drugo merilo je, da so to zavezanci, pri katerih finančna uprava pozna podatke za določitev osnove za plačilo prispevkov. To pa so naslednje skupine zavarovancev, pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu: samozaposlene osebe; družbeniki, torej lastniki enoosebnih družb; zavezanci, ki opravljajo dejavnost kot postranski poklic ali tako imenovani popoldanci; kmečki zavarovanci, ki so obvezno in prostovoljno vključeni v obvezno socialno zavarovanje; zavarovanci, ki so prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter v zavarovanje za primer brezposelnosti.
Obvezno prek eDavkov
Za zavarovance, ki bodo vključeni v sistem predizpolnjenega obračuna socialnih prispevkov, bo obvezna komunikacija s finančno upravo prek elektronskega sistema eDavki, ki jo že uporablja okoli 85 odstotkov zavezancev, za katere bodo pripravljali predizpolnjene obrazce. Tako kot pri informativnih izračunih dohodnine bodo tudi vnaprej izpolnjeni obrazci za prispevke obveljali kot dokončni obračun, če jim zavezanci ne bodo ugovarjali: morali jih bodo torej pregledati in sami opozoriti na napake. Finančna uprava bo uporabila podatke iz svojih zbirk: »Predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost bomo v sistem eDavki odložili najpozneje do desetega dne v mesecu za pretekli mesec. Če podatki ne bodo pravilni, bo moral zavezanec sam oddati obračun prispevkov za socialno varnost najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.« To bo moral narediti tudi, če od finančne uprave sploh ne bo dobil obračuna. Sam bo moral v obračunu prispevkov za socialno varnost sporočiti tudi spremembe osnove za obračun prispevkov zaradi uveljavljanja določenih pravic, še poudarjajo v finančni upravi, na primer za bolniški stalež in starševski dopust ali če se bo odločil spremeniti zavarovalno osnovo – jo zvišati ali znižati.