Kot samostojni produkt lahko zavarovanje živali sklenemo pri Zavarovalnici Triglav, Adriaticu Slovenici, Zavarovalnici Maribor in Zavarovalnici Tilia. Zavarujemo lahko tudi bolj eksotične živali, denimo kače ali kuščarje, a največ pozornosti zavarovalnice razumljivo namenjajo razvoju produktov za zavarovanje psov in mačk.
Rodovnik ni vedno pogoj
Kot enega osnovnih pogojev za sprejem živali v zavarovanje zavarovalnice navajajo njihovo dobro zdravje, praviloma so jih pripravljene zavarovati le do določene starosti. Pri Adriaticu Slovenici mačke zavarujejo do izpolnjenega osmega, pse pa do dvanajstega leta. Pri Zavarovalnici Triglav pse po klasični zavarovalni polici zavarujejo do izpolnjenega 14. leta, od letošnjega leta pa ponujajo tudi vseživljenjsko zavarovanje psov; to velja do pogina oziroma neboleče usmrtitve psa zaradi bolezni ali nezgode. Vseživljenjsko zavarovanje morajo lastniki skleniti, še preden pes doseže 18. mesec starosti.
Pri Adriaticu Slovenici sprejmejo v zavarovanje le mačke z rodovnikom, pri psih to ni pogoj. Poudarjajo pa, da morajo biti psi opremljeni s čipom, da jih lahko identificirajo v primeru škodnega dogodka. Pomen identifikacije živali kot enega izmed osrednjih pogojev za sklenitev zavarovanj izpostavljajo tudi druge zavarovalnice.
Pse lahko zavarujemo
Pri kritju stroškov zdravljenja lahko pri Triglavu zavarovanci izbirajo med tremi paketi. Osnovni med drugim krije stroške pregledov, veterinarskih posegov, zdravil in izdaje receptov, nadstandardni pa denimo tudi stroške zdravljenja s kemoterapijo in matičnimi celicami, stroške dopolnilnih zdravljenj, kot so fizioterapija, akupunktura, akupresura in masaže ter stroške pridobitve drugega strokovnega mnenja.
Pri vseh, še posebej pa pri zavarovanjih stroškov zdravljenja, bi morali biti zavarovanci zelo pozorni na obseg in omejitve kritij. Pri Triglavu lahko zavarovanci stroške iz tega naslova uveljavljajo zgolj, če presegajo določeno minimalno višino. Zavarovalnica omejuje tudi višino izplačil zavarovancem na letni ravni – ta denimo pri nadstandardnem paketu znaša 3000, pri standardnem pa največ 2000 evrov. Pri vsaki uveljavitvi zavarovanja mora zavarovanec del stroškov zdravljenja poravnati sam. Pri vseživljenjskem zavarovanju ta soudeležba znaša 25, pri klasičnem zavarovanju pa 40 odstotkov skupne cene. Pri Adriaticu Slovenici morajo zavarovanci doplačati od 30 do 50 odstotkov stroškov zdravljenja.
Na premijo lahko odločilno vplivajo popusti
Zavarovalnice smo prosili za informativne izračune višin zavarovalnih premij. Pri Adriaticu Slovenici bi premija za zavarovanje psa s kritjem v višini 500 evrov za primer pogina zaradi bolezni ali nezgode in s kritjem v višini 500 evrov za stroške zdravljenja s 30-odstotno soudeležbo zavarovanca znašala od 86 do 175 evrov. Končna cena je po njihovih besedah odvisna od popustov, ki jih priznajo stranki.
Pri Triglavu pravijo, da bi pri zavarovanju 700 evrov vrednega psa z vključenim kritjem za pogin oziroma usmrtitev zaradi nezgode ali bolezni in vključenim standardnim paketom stroškov zdravljanja zavarovanci prvo leto plačevali mesečno premijo v višini 10 evrov. Tudi oni poudarjajo, da je cena lahko nižja, če zavarovancu pripadejo popusti.
Lastniki hišnih ljubljenčkov lahko kritja določenih z njimi povezanih nevarnosti pripojijo tudi nekaterim drugim zavarovanjem. Tako se pred finančnimi posledicami škode, ki jo živali povzročijo tretjim osebam, praviloma lahko zavarujejo v okviru nepremičninskih zavarovanj različnih zavarovalnic. Pri Ergo zavarovalnici se lahko zavarovanci pred kritjem stroškov zdravljenja živali zaradi posledic prometne nesreče zavarujejo v okviru avtomobilskih zavarovanj.