Že desetič priznanja najuglednejšim

Več kot 27.000 registriranih uporabnikov portala Tax-Fin-lex je že desetič izbralo najuglednejše davčne, finančne in pravne strokovnjake.

Objavljeno
03. december 2015 15.55
K. Ž.
K. Ž.

Letošnji prejemniki priznanj so regionalni direktor za davke in carine na avstrijskem finančnem ministrstvu ddr. Marian Wakounig, direktor Inštituta za revizijo in predavatelj dr. Marjan Odar ter predavatelj na Harvardu ddr. Klemen Jaklič.

Kakor je na slavnostni podelitvi priznanj v Grand hotelu Union v Ljubljani poudarila Zlata Tavčar, direktorica Tax-Fin-Lex, je ugled vrlina, ki predstavlja vse tisto, kar je mogoče doseči s strokovnim, poštenim in trdim delom: »Ugled kot lastnost, ki jo iščemo pri tem izboru, ni bila izbrana naključno. Z ugledom, kot ga razumemo na portalu Tax-Fin-Lex, smo ustvarili posebno elito. Elito, v kateri prevladujejo dobri odnosi, znanje, podjetnost in poštenost in ki presega vse drugo, tudi dnevno politiko.« 

Prejemniki priznanj so ji pritrdili. Ddr. Marian Wakounig, ki je bil izbran za najuglednejšega davčnega strokovnjaka, je poudaril: »V Sloveniji imate veliko davčnih strokovnjakov, veliko med njimi je tudi mednarodno priznanih, zato sem toliko bolj počaščen.« Strokovnjake torej imamo, a zakaj je naša država pri pobiranju davkov manj uspešna kot Avstrija? Wakounig meni, da so naša glavna težava nenehne spremembe davčnih predpisov: »Davkoplačevalci so zmedeni. Davčni zakoni in podzakonski akti morajo biti razumljivi − če jih davkoplačevalec ne razume, jih namreč težko upošteva.«

Najuglednejši finančni strokovnjak, dr. Marjan Odar, je dejal, da imamo v Sloveniji veliko odličnih in enkratnih računovodskih strokovnjakov in revizorjev, celo boljše kot v sosednji Avstriji: »Imeli smo to srečo, da smo lahko ob osamosvojitvi izbirali in izbrali najboljše od tovrstnih sistemov drugih držav.«

Priznanje za najuglednejšega pravnega strokovnjaka je prejel predavatelj na Harvardu ddr. Klemen Jaklič, ki se slavnostne podelitve ni mogel udeležiti, v videokonferenčnem klicu pa je na vprašanje Zlate Tavčar, v čem je glavna razlika med slovenskim in ameriškim sodnim sistemom, odgovoril: »Slovenska sodišča so počasna in pogosto neučinkovita, saj veliko primerov 'pade' na ustavnem sodišču. Ameriški sodni sistem sicer ni brez napak, a sodišča so izjemno hitra in predvsem učinkovita.«