Singapur - Finančni ministri in guvernerji centralnih bank sedmih najrazvitejših držav (G-7) so po koncu enodnevnega srečanja izrazili pričakovanje, da bo gospodarska rast v njihovih državah ostala visoka kljub njenemu upočasnjevanju v ZDA, hkrati pa so opozorili tudi na tveganja, ki izhajajo iz vse močnejšega protekcionizma v svetovni trgovini, rastočih inflacijskih pričakovanj in ne najbolj stabilnih energetskih trgov.
G-7, ki jo sestavljajo ZDA, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Italija, Japonska in Kanada, je pozvala k odpravi neravnotežij v svetovni trgovini, pri čemer je izrecno omenila Kitajsko in azijske države. "Pri gospodarstvih z visokim presežkom v trgovinski bilanci, posebej Kitajski, je zaželena večja prožnost menjalnih tečajev," so finančni ministri in guvernerji centralnih bank držav G-7 zapisali v izjavi.
Po mnenju mnogih ameriških gospodarstvenikov in politikov je podcenjenost juana odgovorna za visok kitajski trgovinski presežek in posledično ameriški primanjkljaj v trgovinski bilanci. Kitajci so kot koncesijo ZDA julija lani odpravili vezavo juana na dolar, vendar pa je kitajska valuta od takrat apreciirala le za dva odstotka. Današnji poziv G-7 sicer sledi tistemu iz aprilskega srečanja skupine.
"Zavezujemo se k vodenju zdravih politik in pozivamo druge, naj prevzamejo svoj del odgovornosti za odpravo svetovnih neravnotežij," še piše v izjavi G-7.
Srečanja G-7 se je sicer udeležil tudi guverner kitajske centralne banke Zhu Xiaochuan, ki je pojasnil, da njegovi kolegi na skupnem kosilu niso izvajali pritiska na Kitajsko. Xiaochuan je ob tem dejal, da bo Kitajska resno preučila predloge za večjo fleksibilnost tečaja juana.
Preprečevanje financiranja terorizma
Finančni ministri so se posvetili tudi preprečevanju financiranja terorizma, pri čemer so ZDA že pred srečanjem povečale pritisk na Iran. Ameriške banke tako od 8. septembra ne smejo več sodelovati z banko Saderat, ki je največji posojilodajalec iranskemu gospodarstvu, pri čemer pa so iranski predstavniki obtožbe o financiranju terorizma označili za neosnovane in napovedali izpodbojno tožbo proti tej odločitvi.
Nekaj pozornosti so finančni ministri G-7 posvetili tudi položaju libanonskega gospodarstva, ki se trenutno otepa z javnim dolgom v višini 180 odstotkov bruto družbenega proizvoda (BDP). "To preprosto ni vzdržno," je dejal francoski finančni minister Thierry Breton.
Finančni ministri G-7 se sicer srečujejo ob robu srečanj Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke.