Strunjan – Če bo šlo tako, kot sta se včeraj v strunjanski Vili Tartini dogovarjala premier Janez Janša in predsednik uprave Gazproma Aleksej Miller, potem bo Gazprom razmeroma kmalu v Slovenijo investiral za milijardo dolarjev sredstev. Največja svetovna plinska korporacija resno proučuje možnost kapitalskih vložkov v Nafto Lendava, zanimata jih tudi drobnoprodajna mreža z naftnimi derivati in gradnja energetskih objektov, je po včerajšnjem enournem sestanku v Strunjanu novinarjem povedal gospodarski minister Andrej Vizjak. Poleg njega je na sestanku sodeloval tudi Marko Kryžanowski, predsednik uprave Petrola.
To je bilo prvo srečanje Janeza Janše z Millerjem. Minister Vizjak je po sestanku povedal, da so se s predstavniki Gazproma dogovorili za hitro in učinkovito pripravo vsega, kar je treba opraviti pred končnim dogovorom. Imenovali so dve delovni skupini, ki bosta razmeroma kmalu pripravili konkretne predloge. »V tem trenutku ne vidimo smisla, da bi moral Gazprom vstopiti v lastniško strukturo Petrola, so pa možne povezave na konkretnih projektih. Prav delovni skupini bosta predlagali tudi formalne oblike povezav,« je dejal Vizjak.
Veliko pozornosti sta Janša in Miller namenila tudi plinovodu Volta, ki je res že skoraj deset let star projekt, vendar je bil tedaj zamrznjen, zdaj pa je postal zanimiv. Uresničitev projekta je mogoča, če bi prepričali tudi Italijane, ki bi morali privoliti v dodaten odkup plina. »Italijani večkrat navajajo, da se sami zavzemajo za plinske terminale v severnem Jadranu, saj bi drugače morali plačevati ruski plin nekaj deset odstotkov dražje od cene na evropskem trgu. Zato želim italijanskemu kolegu, ministru za energetiko, povedati, da smo pripravljeni biti partner v tem plinovodskem projektu,« je dejal Vizjak. Energetski položaj v Evropi je zdaj drugačen, cenovna razmerja pri zemeljskem plinu so drugačna kot pred desetletjem, nihče si ne želi izsiljevanja ali pogojevanja s prenosom plina čez njihovo ozemlje. Vsi težijo k razpršenosti oskrbe in transportnih poti, zato postaja ta projekt ob pripravljenosti Slovenije realen, je dejal slovenski gospodarski minister, ki bo italijanskega ministra poskušal prepričati, da bi odvrnili italijansko vlado od načrtovanih in ekološko spornih terminalov v Tržaškem zalivu.
Pohod proti plinskim terminalom podprl tudi Drnovšek
Nekaj deset pohodnikov, ki nasprotujejo gradnji plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, je v organizaciji zunajparlamentarne stranke AS danes okoli poldneva iz središča Ljubljane krenilo proti Kopru. Pohodnike je nagovoril tudi predsednik države Janez Drnovšek, ki jim je zaželel, da bi s pohodom dosegli "tak končni rezultat, kot si ga vsi želimo, torej brez plinskih terminalov".
Drnovšek, ki se je s pohodniki sprehodil od Prešernovega trga do konca Čopove ulice, je izrazil prepričanje, da je treba zbuditi pozornost ljudi. Projekt gradnje plinskih terminalov je označil za nepotreben in potencialno škodljiv.
"Prav je, da se osveščena javnost zbudi. Pokaže, da se z njo ne da manipulirati, kot se komu zazdi, ker vidi interese, profite. Vsi živimo v tem okolju, morje je tudi naše. Treba je pokazati, da ne morejo s tem enostavno razpolagati v skladu s svojimi ozkimi interesi, ampak da je to naša skupna stvar," je dejal Drnovšek.
V AS nasprotujejo postavitvi plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. Ker so neparlamentarna stranka, so njihovi načini nasprotovanja drugačni kot tisti v parlamentu. Gre za obliko pritiska na tiste, ki o tem odločajo, torej politike, je pojasnil predsednik AS Franci Kek.
"Politika odloča tudi pod vplivom kapitala, v veselje in na srečo pa tudi pod vplivom volivcev," je dejal Kek, ki je prepričan, da lahko glede na pričakovane čezmejne vplive slovenska oblast postavitev terminalov prepreči.
Pohodniki bodo v Koper predvidoma prišli v četrtek, 22. junija, ko želijo pripraviti tudi protestni shod. Sprva so načrtovali shod pred dvorano Bonifica, vendar so jim upravljalci dvorne sporočili, da objekt temu ni namenjen, je pojasnil Kek, ki meni, da v Kopru niso dobrodošli zaradi župana Borisa Popoviča. Ta je njihov pohod ocenil za klovnovstvo, Kek pa poudarja, da so politična stranka, ki ima ustavno pravico do javnega izražanja in zbiranja.
Danes naj bi pohodniki že prispeli v Vrhniko, od koder bodo v ponedeljek pot nadaljevali proti Postojni. Največje število protestnikov pričakujejo proti koncu poti in na shodu v Kopru.
Več o tem si preberite v Nedelu.