Detroit – Čeprav je ameriški General Motors, največje avtomobilsko podjetje na svetu, zaradi zelo slabih poslovnih rezultatov že pred časom napovedal ostre ukrepe prestrukturiranja, je včeraj objavil še ostrejše načrte, po katerih bo do konca leta 2006 v Severni Ameriki zaprl devet obratov in število zaposlenih zmanjšal za 30.000. GM bo do konca prihodnjega leta 2006 svojo delovno silo zmanjšal za devet odstotkov, poleg devetih za zaprtje predvidenih tovarn bodo rezov pri zaposlenih deležni tudi nekateri drugi obrati.
Količinska proizvodnja v Severni Ameriki se bo zmanjšala za milijon vozil, skupaj z znižanjem drugih materialnih stroškov naj bi podjetje do omenjenega roka prihranilo sedem milijard dolarjev. Še sredi lanskega leta je General Motorsu kazalo dokaj dobro, v zadnjih mesecih leta 2004 pa se je znašel v izgubah, pri čemer so se minusi nadaljevali vse letošnje leto. V treh četrtletjih je bilo izgube skupaj že za 3,8 milijarde dolarjev.
Prodaja podjetja je v ZDA nenehno pod pritiskom in izgublja položaje v razmerju do evropske in zlasti japonske konkurence. Oktobra se je njihov domači tržni delež zmanjšal na rekordno nizkih 22 odstotkov. Zaradi visoke cene nafte popušča nekdaj veliko zanimanje Američanov za orjaške športne terence, s katerimi so GM, Ford in Chrysler v zadnjih letih najbolj služili.
Na GM dodatno pritiskajo visoki stroški dela ter pokojninska in druga socialna bremena za že pred časom upokojene delavce. Te pravice si je v prejšnjih letih izbojeval močan avtomobilski sindikat United Auto Workers, ki je tudi sam vse bolj pod pritiskom, da naj privoli v nižje mezde in siceršnje socialne ugodnosti svojih članov. Za GM grozeče deluje nedavni začetek stečaja velikega proizvajalca sestavnih delov Delphi, ki je bil nekoč del GM in tej družbi tudi največ dobavlja. Ob tej objavi se je tečaj delnice GM v začetku včerajšnjega ameriškega trgovanja nekoliko popravil. Vendar je to šele začetek morebitnega popravka, saj je delnica letos že izgubila 40 odstotkov vrednosti.













