Varaždinski župan Ivan Čehok je le s stavkom omenil zaplete z lokacijo, pohvalil center in dejal, da je Varaždin na prebivalca uspel pritegniti največ tujih vlaganj med vsemi hrvaškimi mesti. Direktor Mercatorja Hrvaška Hrvoje Štorga pa je poudarjal povezanost te trgovske verige z domačimi proizvajalci. Odprtje centra, ki mu je grozil bojkot, se je tako spremenilo v slavje in druženje ljudi.
Februarja lani je svetnik Robert Podolnjak (HSS) v varaždinskem svetu vložil peticijo z 200 podpisi stanovalcev, predvsem Ulice Gustava Krkleca (kjer je zdaj Mercator), ki so nasprotovali gradnji nakupovalnega središča le sto metrov od pokopališča, saj so se bali, da bo zaradi njega nastajala velika prometna gneča. Ta svetnik je bil prejšnji teden na lokalnih volitvah kandidat za župana, a je volilno tekmo s Čehokom (HSLS) izgubil že v prvem krogu. Še dober teden pred volitvami je pripravil protest zoper Mercator, a se ga je udeležilo le približno 50 ljudi s transparenti.
Bistvo »afere Mercator« je pridobivanje in menjavanje zemljišča ob varaždinskem pokopališču med mestom in njegovim podjetjem Parkovi. Mercator tako s tem nima veliko opraviti, saj so domači mestni politiki razpolagali z zemljiščem in mu spreminjali namembnost, trgovsko podjetje je ponujeno parcelo le kupilo. Sicer pa je med nakupovalnim središčem ter zelo urejenim in edinstvenim varaždinskim pokopališčem ostal približno sto metrov širok zeleni pas z vrtnarijo in rastlinjaki ter še cesta (Hallerjeva aleja) povrhu.
Mercator Hrvaška, ki zaposluje že več kot 3300 ljudi, bo letos odprl novo nakupovalno središče Intersport v Zaprešiču, center tehnike, pohištva in gradbenega materiala v Samoboru ter razširil supermarket v Zagrebu.
Iz tiskane izdaje Dela