Goriške opekarne: Kriza je hujša kot smo pričakovali

Družba Goriške opekarne je po nerevidiranih podatkih v prvem četrtletju letos ustvarila za 1,64 milijona evrov prihodkov in skupaj 718.000 evrov izgube. Prodaja je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem manjša za tretjino.

Objavljeno
16. maj 2009 11.55
Ba.P./STA
Ba.P./STA
Nova gorica - Družba Goriške opekarne je po nerevidiranih podatkih v prvem četrtletju letos ustvarila za 1,64 milijona evrov prihodkov in skupaj 718.000 evrov izgube. Prodaja je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem manjša za tretjino, izguba pa je za petino višja od načrtovane. Kriza v gradbeništvu je hujša, kot so pričakovali, ocenjujejo v renški družbi. Nižji poslovni prihodki so posledica za desetino nižjih iztržljivih prodajnih cen od načrtovanih, saj je bila količinska prodaja višja od načrtovane. V prvem četrtletju namreč prodaja za šest odstotkov presega načrte ter za tretjino zaostaja za lanskimi rezultati, je razvidno iz medletnega poročila, ki ga je vodstvo Goriških opekarn v petek objavilo na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Kot ugotavljajo v družbi iz Renč, ki je vodilni slovenski proizvajalec opečnih izdelkov, se učinki finančne in gospodarske krize še posebej močno kažejo v gradbeništvu. Zaradi velikega števila neprodanih stanovanj ter pomanjkanja ustreznih finančnih virov je opazen velik padec gradbenih aktivnosti.

Tako je bila v prvem četrtletju v Sloveniji skupna poraba blokovne opeke več kot 50 odstotkov nižja kot v enakem lanskem obdobju, prav tako pa se je izvoz slovenskih proizvajalcev zmanjšal za preko 50 odstotkov glede na leto 2008. Na vseh trgih se je poslabšala plačilna disciplina, saj se povečuje število tveganih neplačnikov, kar zahteva dodatne ukrepe na zavarovanju plačil. Zelo se povečujejo tudi pritiski na prodajne cene, še pojasnjujejo v Goriških opekarnah.

Negativen rezultat je predvsem posledica zaostrenih razmer na trgih

Sicer pa v renški družbi, katere obveznosti znašajo slabih 9,7 milijona evrov, ocenjujejo, da je kriza hujša, kot so pričakovali. "Naši poglavitni cilji v letošnjem letu so predvsem zagotavljanje likvidnosti poslovanja, zmanjševanje finančnih obveznosti ter doseganje čim boljšega poslovnega rezultata. Te cilje bomo dosegli predvsem z agresivno prodajo, nadaljnjim zmanjševanjem vseh stroškov in posledično finančnih odlivov ter zmanjševanjem vseh zalog," je dejal predsednik uprave Goriških opekarn Jožef Stibilj.

Omenjene ukrepe, ki jih sproti prilagajajo zaostreni situaciji, že izvajajo, vseeno pa je poslovni rezultat prvega četrtletja negativen, kar je predvsem posledica bistvenega zmanjšanja proizvodnje ter zaostrenih razmer na trgih. Tako so v obratu za proizvodnjo blokovne opeke z obratovanjem pričeli šele v začetku marca, obrat za proizvodnjo kritine pa je z delom začel v maju.

Zaradi zmanjšanega obsega poslovanja so že s prvim januarjem 83 zaposlenim delovnik skrajšali na 36 ur tedensko in vodilnim delavcem znižali plače za 15 odstotkov. Tako od februarja prejemajo državno subvencijo za skrajšani delovni čas, ki bo v veljavi do konca leta 2009 oz. do izboljšanja pogojev poslovanja, je še poudaril Stibilj.