Ljubljana - Nadzorni svet Peka je na včerajšnji izredni seji obravnaval dodatne dokumente glede odgovornosti predsednice uprave Peka Marte Gorjup Brejc pri domnevno neupravičenih izplačilih in soglasno sklenil, da zoper Gorjup Brejčevo vložijo prijavo organom pregona. »Nadzorni svet je prepričan, da je na podlagi prijav in dodatnih dokumentov ter pojasnil, ki jih je pridobil v minulih dneh, v skladu z zakonskimi pristojnostmi in odgovornostjo, ki izhaja iz zakona, dolžan zadevo predati v nadaljnjo preiskavo,« je včeraj zvečer sporočil prvi nadzornik Peka Zlatko Zupanc. Obravnava očitanih kršitev zoper predsednico uprave se bo nadaljevala tudi na naslednji seji 21. maja.
Zanimivo je, da je seja potekala na ministrstvu za gospodarstvo in da nanjo ni bila vabljena Gorjup Brejčeva, čeprav so nadzorniki nedavno sejo preložili, ker o obtožbah niso želeli razpravljati brez njene prisotnosti. Zupanc je pojasnil, da je na sejo niso povabili, ker je sporočila, da bo dosegljiva le 21. in 26. maja. Gorjup Brejčeva pa pravi, da o včerajšnji seji ni bila obveščena niti nanjo vabljena, pač pa jo je Zupanc obvestil, da bo seja nadzornega sveta 21. maja. Kot je znano, je nadzorni svet Peka že pred časom prejel izjave več prič, po katerih naj bi Gorjup Brejčeva sodelavcu odobrila stimulacijo, ki jo je moral potem njej izročati v gotovini. Gorjup Brejčeva je te očitke tudi v odgovoru nadzornikom že zavrnila, Zupanca pa ovadila, ker jo je menda zaradi očitanih nepravilnosti izsiljeval naj odstopi. Nadzorni svet Peka je včeraj obravnaval tudi začasno izplačilo plač predsednici uprave in sklenil, da ta na priporočilo vlade do sklenitve pogodbe o zaposlitvi znaša 4461 evrov, da pa bo po sklenitvi pogodbe opravljen morebiten poračun.
Zaradi napetosti med nadzorniki in upravo Peka, ki je v večinski lasti države, je pogovor z Zupancem v preteklih dneh opravil tudi gospodarski minister Matej Lahovnik. Včeraj je za Delo pojasnil, da se v delo nadzornikov ne želi vmešavati, vsekakor pa bi bilo dobro, da se zadeve razčistijo. Dodal je, da Peko glede na sedanje razmere posluje razmeroma uspešno, da pa se pojavlja vprašanje, ali lahko nadzorni svet in uprava glede na velika nesoglasja še sodelujeta. Zato Lahovnik resno razmišlja, da bi država na skupščini zamenjala nadzornike in da bi novi člani naročili tudi revizijo poslovanja družbe. »To ni nezaupnica sedanjemu nadzornemu svetu,« je poudaril Lahovnik. Dodal je, da bo tudi v tem primeru za nadzornike izveden javni poziv, o kandidatih pa bo nato presojal Kadrovsko-akreditacijski svet. Minister ni bil seznanjen z namerami nadzornega sveta na včerajšnji seji, dejal pa je, da bi ga razrešitev Gorjup Brejčeve presenetila. Prav se mu ne zdi primerno, da je seja nadzornega sveta Peka potekala v prostorih ministrstva.
Iz tiskanega Dela.