Ljubljana - Potem ko so se v Darsu odločili, da v prihodnjih dneh z družbo SCT podpišejo pogodbo za izvedbo del na hitri cesti prek Rebernic, so se danes odločili, da preložijo izbiro izvajalca za izvedbo predora Markovec. Odločitev bodo sprejeli 8. januarja, namesto v četrtek, kot je bilo to sprva predvideno.
Kot so pojasnili v Družbi za avtoceste v RS (Dars), so se za prestavitev izbire izvajalca del odločili, ker še niso dobili sklepa Državne revizijske komisije v zvezi z zahtevkom za revizijo postopka samega razpisa. S tem se je Dars izognil tveganju, da bi ob morebitni nepredvideni odločitvi revizijske komisije bilo potrebno ponoviti razpis, kar bi bistveno podaljšalo postopke oddaje del ter s tem tudi izgradnje, kar pa nikakor ni v interesu Darsa.
Kot je znano, je Dars novi razpis za oddajo del gradnje predora Markovec objavil konec letošnjega septembra. Potem ko je na prvi stopnji sredi oktobra zavrnil zahtevek SCT po spremembi razpisnih pogojev, je družba SCT nadaljevala postopek na Državni revizijski komisiji. Dars je komisiji 23. oktobra odstopil v reševanje zahtevek za revizijo in odtlej z njene strani ni prejel odločitve oz. informacije, kdaj bo odločitev sprejeta.
Dars je poleti pripravil nov razpis za oddajo del gradnje približno dva kilometra dolgega dvocevnega dvopasovnega predora Markovec na hitri cesti Koper - Izola po novem zakonu o javnih naročilih. V razpisne pogoje je uvedel spremembe, za katere ocenjuje, da so nujne za povečanje vloge naročnika, kar pa je tudi predmet revizije, ki teče pred Državno revizijsko komisijo.
Med drugim so v razpis uvedene novosti, ki jih Dars uvaja tudi v drugih svojih razpisih. Po novem projekt za izvedbo določa naročnik in ne izvajalec kot doslej, uveden je t. i. matrični sistem obračunavanja izkopa, kar zmanjšuje možnost aneksov. Popust na dokončno ceno ni več mogoč, s čimer se naročnik v veliki meri izogne tudi nesporazumom, ki so nastajali zaradi cen za dodatna in več dela ipd. Pogodbene kazni so ostrejše kot doslej, saj so se z dosedanjih petih odstotkov dvignili na deset odstotkov pogodbene vrednosti, v pogodbi pa so tudi podrobneje urejena razmerja med naročnikom in izvajalcev v primeru nepredvidenih situacij in morebitnih ustavitev del s strani izvajalca.
Kot ocenjujejo na Darsu, je z novim pristopom k pripravi razpisne dokumentacijo postavil tudi temelje za druge podobne razpise oz. zagotovil manjša tveganja tako na področju kakovosti in rokov gradnje kot tudi končne cene investicij.