Nova Gorica - Novogoriška občina na skupščini Hita ni uspela z nasprotnimi predlogi. Delničarji so namreč sprejeli vse sklepe, kot sta jih predlagali uprava in nadzorni svet. Občina, ki je 15,6-odstotna lastnica Hita, tako ni uspela s predlogom imenovanja župana v nadzorni svet, pa tudi ne s predlogoma, da se prejšnji upravi in nadzornemu svetu dodeli nagrada in da nadzorniki ne dobijo mesečnega plačila za delo. Občina je zato že napovedala izpodbojne tožbe, so sporočili iz Hita.
Prejšnja uprava - predsednika Branka Tomažiča so razrešili, člana Silvan Križman in Borut Jamnik pa sta odstopila - in nekdanji nadzorniki so sicer dobili razrešnico, a ostali brez nagrade za delo v lanskem poslovnem letu v skupni višini skoraj 50 milijonov tolarjev. Po prepričanju novogoriškega župana Mirka Brulca so si nagrado zaslužili, ker so delali dobro, kar kažejo tudi rezultati poslovanja.
Občina je tako predlagala, da se prejšnji tričlanski upravi dodeli nagrada v višini 30 milijonov tolarjev bruto. Člani prejšnjega nadzornega sveta pa naj bi dobili skupaj 19,8 milijona tolarjev. Uprava je predlog zavrnila in delničarjem predlagala, naj glasujejo proti predlogu.
Delničarji so upravi pritrdili tudi v predlogu, da nadzorniki od 1. septembra dalje poleg sejnin prejmejo tudi mesečno plačilo za delo. Člani nadzornega sveta bodo tako mesečno prejeli po 1100 evrov bruto, predsednik sveta pa 2200 evrov. Sejnina bo sicer za nadzornike znašala 335 evrov neto, za predsednika pa 460 evrov.
V novogoriški občini so želeli z nasprotnim predlogom preprečiti izplačilo mesečnih plačil za delo, saj bi s tem podvajali plačilo nadzornikom, ki za svoje delo poleg sejnine prejmejo tudi nagrado iz izkazanega dobička. "Nismo pa zato, da bi vnaprej, ne glede na rezultate, prejemali mesečno plačilo," je pojasnil Brulc.
Občina je skupščini tudi predlagala, naj z mesta člana nadzornega sveta odpokliče Nika Jurca in na njegovo mesto imenuje Brulca. Kot je povedal Brulc, so imeli na skupščini priložnost, da bi elegantno rešili vprašanje članstva novogoriškega župana v nadzornem svetu. Ta bi zastopal vseh pet občin (Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Kranjska Gora, Rogaška Slatina in Novo mesto in Nova Gorica), ki imajo v Hitu tretjinski lastniški delež.
"Poudarjam, župana, kajti kdorkoli bo župan Mestne občine Nova Gorica, je prav, da v nadzornem svetu zastopa lokalno skupnost. Tudi zakonodaja nam omogoča, da lokalna skupnost sama odloči, kdo bo član nadzornega sveta," je dejal.
Ker se to na skupščini ni zgodilo, bo treba po Brulčevih besedah počakati na odločitev sodišča. Občini Nova Gorica in Šempeter-Vrtojba sta lani vložili tožbo zaradi imenovanja Jurce. Obravnava na novogoriškem okrožnem sodišču je predvidena za 14. september. "Odločitev sodišča je lahko tudi usodna za upravo in nadzorni svet Hita," je še ocenil Brulc.
Delničarji Hita so bilančni dobiček v višini 4,3 milijarde tolarjev razdelili tako, kot sta predlagala uprava in nadzorni svet. Za dividende imetnikom prednostnih delnic so namenili 141,6 milijona tolarjev (52,13 tolarja bruto na delnico), za imetnike prednostnih in navadnih delnic pa 130 milijonov evrov (19,15 tolarja bruto na delnico). V druge rezerve iz dobička so razporedili 2,74 milijarde tolarjev, medtem ko je 1,3 milijarde tolarjev ostalo nerazporejenih.