»Ministrstvo za gospodarstvo s tem ni neposredno povezano,« je na našo prošnjo za komentar odgovoril direktor direktorata za energetiko Janez Kopač. Naj spomnimo, da dogajanje sega v leta od 2004 do 2007, torej v »zadnje izdihljaje« vlade Toneta Ropa (ko je bil Kopač minister za okolje, prostor in energijo) in tričetrt mandata vlade Janeza Janše (ta je energetiko prenesla na ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom tudi energetsko zelo angažiranega Andreja Vizjaka). Večino tega obdobja, namreč od 1. julija 2005, je bil generalni direktor HSE Jože Zagožen. Drago Fabjan, ki je holding vodil pred tem, je marca 2005 odstopil s položaja.
Kopač se je, kot je povedal za Delo, po informaciji iz Bruslja o zadevi takoj pozanimal v HSE. A je dobil podoben odgovor, kot ga je HSE poslal medijem. Tako zdaj tudi ministrstvo čaka na uradno obrazložitev. Ko jo bodo dobili, jo bodo skupaj proučili. Po pojasnilu HSE so z dokazili poskušali prepričati evropsko komisijo, da kot HSE niso imeli nobenega vpliva na ravnanje takratnega poslovodstva hčerinske družbe TDR Metalurgija; ta je počela, kar je, na svoje roke, vendar komisija očitno ni upoštevala dokazov HSE. Zato bo holding izbral sodno pot.
Kazen za večinskega lastnika
Odločitve komisije vsebinsko ni hotel komentirati niti slovenski varuh konkurence Jani Soršak. Dejal je le, da je pri izreku kazni odločila dokaj standardno. Zaustavila se je pri spodnji meji kazni, ki jo določajo predpisi, namreč pri približno enem odstotku prihodkov.
V TDR Metalurgija so uvedli preiskavo v drugi polovici leta 2007, ko je bil na čelu urada še Andrej Plahutnik. Evropski nadzorniki trga so pozvali Plahutnikovo ekipo, da jim je asistirala pri preiskavi. Našli so obremenilni material, da gre za kartel, vse to pa se je zgrnilo na HSE kot večinskega lastnika. HSE se je udeležil uradnega zaslišanja pred nadzorniki, vendar je komisija na podlagi dokazov njegove navedbe zavrnila, češ da je opustil dolžnostno ravnanje (da kot nadzornik z večino v nadzornem svetu hčerinske družbe ni preprečil kartela, za katerega je vedel, da obstaja).
Komisija lahko po zakonu za kršitev kaznuje kogar koli v skupini. In kaj lahko HSE pričakuje od morebitne tožbe? Bo to le kupovanje časa ali obstajajo možnosti, da Bruselj spremeni odločbo? Če bodo vztrajali pri zdajšnji obrambi, nimajo prav velikih možnosti, nič bolj v prid jim ni niti statistika uspešnosti tovrstnih tožb, meni Soršak.
Iz četrtkove tiskane izdaje Dela