New York - General Motors (GM) je s kitajsko družbo Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery sklenil dogovor o prodaji znamke Hummer. GM je danes sporočil, da ima podpisan dogovor o prodaji te znamke, a ni razkril, s katero družbo in kakšna je vrednost posla.
GM, ki je v ponedeljek začel postopek stečajne zaščite, je danes sporočil, da bo prodaja znamke Hummer verjetno ohranila več kot 3000 delovnih mest v ZDA v proizvodnji, inženirstvu in pri različnih prodajalcih hummerjev. Glede na dogovor naj bi GM v prehodnem obdobju še vedno izpolnjeval pogodbena naročila in izvajal storitve v povezavi s temi terenskimi vozili. Tako bo npr. tovarna GM v Shreveportu v Louisiani vsaj še do konca leta 2010 izdelovala modela H3 in H3T.
Prodaja hummerjev je od rekordnih cen bencina lani poleti strmo padala. V prvih štirih mesecih letos je prodaja vozil te znamke v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padla za 67 odstotkov.
Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery je dejaven na področju gradnje cest, plastičnih materialov, umetnih smol in drugih industrijskih izdelkov, Hummer pa bi bil začetek dejavnosti te družbe na področju avtomobilske industrije.
GM je danes tudi objavil, da ima 16 interesentov za nakup znamke Saturn in tri za prevzem švedske znamke Saab. Ameriška vlada je v ponedeljek ob začetku stečajnega postopka izrazila upanje, da bo postopek čim krajši in da bo iz njega izšlo manjše podjetje, ki se bo hitro postavilo na noge.
Ameriška vlada bo v novem GM dobila 60-odstotni delež, kanadska vlada 12-odstotni delež, Sklad za zdravstveno zavarovanje upokojencev, ki ga bo vodil sindikat UAW, 17,5-odstotni delež in pravico do nakupa še 2,5 odstotka delnic. Upnikom, ki imajo do GM za 27 milijard dolarjev terjatev, pa bo pripadlo 10 odstotkov delnic in pravica do nakupa še 15 odstotkov delnic. Zaprli naj bi enajst tovarn v ZDA in odpustili skupno 21.000 delavcev, do jeseni 2010 pa naj bi ukinili še 2600 trgovin oz. predstavništev.