Maribor - Družba Infond Holding je 24. decembra od družb Fidina in CPM, ki sta sodelovali v prevzemu Pivovarne Laško, pridobila 1.357.843 delnic Laškega. Svoj lastniški delež v pivovarni je tako povečala na 4.631.716 delnic oz. 52,95 odstotka, je Infond Holding danes objavil prek spletnih strani Ljubljanske borze.
Koliko je Infond Holding odštel za omenjeni delež v Pivovarni Laško, niso sporočili. Minulo sredo je enotni tečaj delnice pivovarne znašal 42,91 evra. Po tem enotnem tečaju je Infond Holding za 1.357.843 delnic odštel 58,3 milijona evrov.
Infond Holding je 12. februarja letos skupaj z družbami Cestno podjetje Maribor (CPM), Fidina in Koto objavil ponudbo za prevzem Pivovarne Laško, v njej pa za delnico ponujal 88 evrov. Že pred objavo prevzemne ponudbe je Infond Holding v Laškem obvladoval 23,71-odstotni lastniški delež, vsi prevzemniku skupaj pa so bili lastniki 41,84 odstotka delnic.
Prevzemniki so v okviru ponudbe pridobili 1.158.073 delnic oz. 13,239-odstotni delež Pivovarne Laško in svoj delež povečali na nekaj več kot 55 odstotkov. Družbe so po izteku ponudbe sklenile delničarski sporazum o usklajenem delovanju pri uresničevanju upravljalskih pravic iz delnic Pivovarne Laško.
Infond Holding je nato koncentriral lastništvo v Pivovarni Laško in postopoma kupoval deleže od ostalih treh prevzemnikov. V delniški knjigi tako ni več mogoče najti Fidine in Kota (družbi nista več med prvimi 50 lastniki Pivovarne Laško), CPM pa zaenkrat ostaja lastnik 2,51 odstotka delnic Laškega.
Infond Holding od UVK prejel povzetek relevantnih dejstev
Infond Holding je minulo sredo od urada za varstvo konkurence (UVK) prejel povzetek relevantnih dejstev v postopku priglašene koncentracije družb Infond Holding, CPM, Fidina, Koto in Pivovarna Laško. Družba bo na povzetek v predpisanem roku odgovorila, od UVK pa najprej zahtevala vpogled dokumentov in listin v spisu.
Kot je Infond Holding danes objavil prek spletnih strani Ljubljanske borze, so povzetek relevantnih dejstev v postopku priglašene koncentracije, ki ga je UVK uvedel 19. februarja letos, prejeli prek pravnega zastopnika, rok za odgovor na povzetek pa je 30 dni od prejema.
Infond Holding bo na povzetek relevantnih dejstev odgovoril, najprej pa bo od UVK zahteval, da se skladno s sodbo vrhovnega sodišča omogoči pregled dokumentov in listin v spisu. Vrhovno sodišče je namreč v drugem postopku ugotovilo, da je UVK kršil pravico do obrambe.
"Le tako bo Infond Holding s pravnimi in ekonomskimi strokovnjaki lahko meritorno dogovoril na navedbe v povzetku relevantnih dejstev," so zapisali v mariborski družbi.
Kot še menijo v Infond Holdingu, UVK v postopku priglašene koncentracije omenjenih družb po prevzemu Pivovarne Laško neutemeljeno razširja postopek tudi na obravnavo koncentracije nad Mercatorjem, "saj niti Infond Holding niti družbe iz skupine Pivovarna Laško, ki so imetnice delnic Mercatorja, nimajo niti glasovalnih pravic in to prav zaradi ravnanja UVK (prepoved prodaje delnic Mercatorja) niti kakorkoli drugače ne izvršujejo koncentracije v Mercatorju".
Vrhovno sodišče je ugodilo tožbi Pivovarne Laško, Pivovarne Union, Radenske in Infond Holdinga ter odpravilo sklep UVK o zavrnitvi zahteve za pregled in preslikavo dokumentov iz spisa v postopku presoje skladnosti koncentracije nad Mercatorjem. Sodišče je uradu vrnilo zadevo v ponovno presojanje.
Po besedah direktorja UVK Janija Soršaka odločba vrhovnega sodišča za sam postopek urada za varstvo konkurence ne pomeni nič, ker je ta z izdajo povzetka relevantnih dejstev postala nepomembna. Kot je povedal Soršak, je sodišče ugodilo zahtevi Laškega, Uniona, Radenske in Infond Holdinga, da urad še enkrat odloča o njihovi zahtevi za pregled in preslikavo dokumentov.
Soršak je še dejal, da ne razume očitka, da je urad omenjenim družbam kršil pravico do obrambe, saj v času vložitve te zahteve ni objavil povzetka relevantnih dejstev, s tem pa te družbe niso imele razlogov za obrambo, ker jih urad še ni ničesar bremenil.