Ljubljana – V senci zamenjave zastopnikov kapitala v nadzornem svetu Darsa si je država od lanskega 22-milijonskega bilančnega dobička v nasprotju s predlogom uprave odrezala sedemmilijonsko dividendo. In spremenila statut.
Dušan Hočevar je po svoji zamenjavi dejal, da lastnik to lahko vedno stori, čudilo pa ga je, da so ga zamenjali kljub uspešnemu poslovanju družbe. Ocene, da je bilo poslovanje uspešno, SDH ni dal nikjer, res pa je tudi, da so bile podeljene razrešnice tako upravi kot nadzornemu svetu tako za poslovno leto 2012 kot za 2013. Kar pomeni, da lastnik očitno nima večjih pripomb na delo ne poslovodstva ne nadzornikov. In to na delo tokrat razrešenega nadzornega sveta pod vodstvom Dušana Hočevarja, kot tudi njihovih predhodnikov (na pomlad 2012 sta po odstopih ostala le še dva od štirih), ter tudi bivšega poslovodstva pod vodstvom Mateje Duhovnik, ki so jo razrešili sredi leta 2012. Da se ve.
Branje statutov gospodarskih družb je za običajne smrtnike precej duhamorno. Vseeno pa velja izpostaviti nekatere točke. Član uprave mora imeti najmanj univerzitetno izobrazbo ustrezne smeri oziroma sedmo raven – magisterij stroke (2. Bolonjska stopnja) in najmanj pet let delovnih izkušenj na vodilnih mestih.
Nadalje. Nadzorni svet imenuje predsednika uprave in druge člane uprave družbe. Predsednik uprave lahko predlaga druge člane uprave, razen delavskega direktorja, vendar nadzorni svet pri imenovanju le-teh ni vezan na predlog predsednika uprave. Kar preprosto pomeni, da ne gre za mandatarski sistem.
Uprava mora – po statutu – pri ustanavljanju in ukinitvi hčerinskih družb in podružnic, nakupu ter odprodaji deležev in delnic drugih družb pridobiti soglasje skupščine družbe. Torej lastnika. Dikcija pa pomeni, da bi moralo poslovodstvo ob morebitni prodaji ene delnice sklicati skupščino, ki sicer lahko traja samo sedem minut, na primer, a vendarle.