Upravljanje skladišča je del logistike in SCM

Učinkovit sistem upravljanja skladišča podjetjem pomaga optimizirati postopke ter zmanjšati zaloge in stroške.

Objavljeno
15. maj 2015 14.34
Skladišče Kemofarmacije, Ljubljana, 14.Maj2015
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Zmanjševanje stroškov je pomembna naloga logistike, kar velja tudi za delo v skladiščih in logističnih centrih. Pri tem pomaga sistem za upravljanje skladišč (WMS – Warehouse Management System). V Sloveniji je v skladiščih premalo informacijske podpore, saj jih je brez informacijskega sistema kar 62 odstotkov.

Sistem za upravljanje skladišč WMS je programska aplikacija za podporo vseh operacij v skladiščih. Deluje lahko kot samostojna aplikacija ali kot del sistema ERP (Enterprise Resource Planning). Gre za pomemben del upravljanja dobavnih verig, ki si predvsem prizadeva za centralizirano upravljanje dela v skladiščih, za nadzor gibanja in skladiščenja materiala v skladiščih in logističnih centrih in za obdelavo z njimi povezanih postopkov (sprejem, skladiščenje, komisioniranje, izdaja ...). Sistem usmerja in optimizira tudi zaloge na podlagi informacij v realnem času in v to vključuje skladiščno infrastrukturo, sistem za sledenje in komunikacijo v skladišču.

Natančneje, WMS vključuje sprejemanje, shranjevanje in pretok blaga (običajno gre za dokončane izdelke) na vmesnih lokacijah v skladišču ali do končnega kupca. Lahko upravlja več ravni skladiščenja, ki vključuje centralna, regionalna in maloprodajna skladišča. Aplikacija WMS ureja in nadzira zapletene postopke in velike količine podatkov. Naj bodo postopki še tako kompleksni, sistem bo zagotovil tudi upravljanje informacij, ki so potrebne za učinkovito upravljanje in nadzorovanje pretoka materiala v skladišču.

V skladiščih je premalo informacijske podpore

Sistemi za upravljanje skladišč za učinkovito spremljanje pretoka izdelkov uporabljajo tehnologijo samodejne identifikacije in zajemanja podatkov, kot so črtne kode, skenerji, mobilni računalniki, brezžična lokalna omrežja, radiofrekvenčna identifikacija (RFID), glasovno vodeno delo v skladišču (pick by voice) in drugi. Ko so podatki zbrani, jih v realnem času brezžično prenesejo v centralno podatkovno bazo, kjer jih sistem obdela in uporabnikom zagotavlja številne koristne podatke in daje poročila o stanju blaga v skladišču.

Kot rečeno, imajo skladišča v Sloveniji premalo informacijske podpore. Po podatkih Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije črtno kodo uporablja petina skladišč, radiofrekvenčno identifikacijo (RFID) pa le odstotek. Skrb vzbujajoče je, da 75 odstotkov skladišč deluje brez vsakršne identifikacijske tehnologije, ki je povezana z uporabo informacijske tehnologije. Brez informacijskega sistema je kar 62 odstotkov skladišč, omenjeni skladiščnoinformacijski sistem WMS uporablja 21 odstotkov skladišč, poslovnoinformacijski sistem (ERP – Enterprise Resource Planning) pa le 17 odstotkov skladišč.

S sodobnimi sistemi do dodatnih skladiščnih storitev

Cilj sistema za upravljanje skladišč je zagotoviti sklop računalniško podprtih postopkov za upravljanje zalog, prostora, opreme in ljudi v skladišču zaradi zmanjševanja stroškov ob hkratni pravočasni izpolnitvi vseh zahtev končnih uporabnikov. Ti postopki vključujejo standardne procese za sprejem izdelkov v skladišče, pravilno ravnanje z njimi in izdajo iz skladišča. Ta proces je lahko individualiziran za vsako skladišče ali vrsto izdelka. Učinkovit sistem upravljanja skladišča podjetjem pomaga zmanjšati stroške z zmanjšanjem količine izdelkov in nepotrebnih postopkov v skladišču. Prav tako pomaga podjetjem ohraniti minimalne zaloge, takšne, ki zadoščajo za zadovoljitev povpraševanja.

Pri tem sta pomembna tako imenovano modeliranje in pravilna postavitev izdelkov na police. Sistem bo tako poskrbel, da bodo na primer izdelki, ki so bolj priljubljeni kot drugi in se pogosto prodajajo skupaj s še kakšnimi podobnimi, združeni čim bliže in v bližini območja izdajanja, da se pospeši proces zbiranja, komisioniranja, pakiranja in odpreme.

Sledljivost izdelkov v skladišču

Sistem WMS skrbi tudi za zagotavljanje sledljivosti izdelkov v skladišču in za izdajanje izdelkov iz skladišča glede na ta to, koliko časa so že shranjeni. Z analizo podatkov, ki jih sistem obdeluje, podjetja nadzorujejo optimalno raven zalog in s tem povečajo uporabnost skladiščnega prostora. Poleg tega na letni ravni ugotavlja potrebe podjetij, da so bolje pripravljena za potrebe in preskrbo trga, zlasti v posebnih okoliščinah, kot je na vrhuncu sezone v posameznem mesecu in podobno.

Za boljše delovanje skladišč in logističnih centrov bo treba izboljšati opremljenost skladišč in vanje uvesti nove tehnologije za njihovo vodenje, kot sta omenjena WMS in ERP. Z izboljšanjem opremljenosti skladišč s sistemi za računalniško podporo njihovega vodenja bi bili lahko uspešnejši tudi pri ponudbi dodatnih logističnih storitev.