Za Tet bo v 2017 skrbel – Tet

Sodelovanje med elektrarno in RTH padlo v vodo. HSE menda išče rezervne scenarije za zasavsko energetsko lokacijo.

Objavljeno
16. december 2016 19.19
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Trbovlje – S kombinatoriko, po kateri bi država upravljanje trboveljske Termoelektrarne (Tet) v likvidaciji prenesla na Rudnik Trbovlje-Hrastnik (RTH), očitno ne bo nič. Po pol leta dogovorov med Slovenskim državnim holdingom, upravljavcem kapitalske naložbe države v RTH, in Holdingom Slovenske elektrarne (HSE), lastnikom Teta, je jasno le, da bo za premoženje Teta tudi v 2017 skrbel – Tet.

Scenarij, za katerim stoji HSE, je predvideval, da bi prodajo Tetovega premoženja prevzelo vodstvo RTH. Knjigovodsko je njegova vrednost ocenjena na 20 milijonov evrov. Jani Žlak, direktor RTH, pravi, da so bili kar nekajkrat že zelo blizu rešitvi, a sklepa o poslovnem sodelovanju nima.

Tačas, ko dogovori o poslovnem sodelovanju med HSE in RTH po podatkih, ki smo jih dobili na Slovenskem državnem holdingu (SDH), še potekajo, pa je obstoj Teta v 2017 med drugim postal odvisen tudi od 400.000 evrov vrednega dolga, ki pesti Tet in njegovo mater, HSE, še zaradi odškodnin zasavskim kmetom. Prvi mož HSE Gorazd Skubin pravi, da Tet tega denarja nima in da ga to lahko pahne v stečaj.

Usoda negotova

Dve leti po uvedbi likvidacijskega postopka v zasavski hčeri HSE se zato spet zastavlja vprašanje: koliko časa bo kakih štirideset ljudi v Tetu še imelo delo in kdaj se bodo odločili o nadaljnji usodi 125-megavatnega elektrarniškega bloka. Neuradnih scenarijev je več, uradnega pa nobenega. Na HSE so glede Teta skrivnostni, nič bolj zgovoren ni niti likvidacijski upravitelj Luka Podjed, ki je konec likvidacijskega postopka napovedoval za letos.

Očitno pa leto 2016 po zadnjih izjavah HSE sodeč le ne bo zadnje. »V 2017 bo fokus Teta nadaljevanje procesa likvidacije in izvajanje storitev za trg ter prodaja premoženja kot dveh ključnih virov za pokrivanje stroškov likvidacije,« je za Delo dejal Gorazd Skubin.

HSE naj bi že nekaj časa iskal tudi rezervne scenarije, primerne za zasavsko energetsko lokacijo – morda celo za soproizvodnjo elektrike in toplote za vse zasavske občine. S tem je dal nekaj več upanja peščici, ki še ima delo v Tetu in ki v glavnem izvaja le aktivnosti, povezane z zahtevami okoljskega dovoljenja, ter s storitvami za trg. To so ob prodaji poslovno nepotrebnega premoženja edini prihodki Teta. Letos jih je bilo za okrog tri milijone evrov.

Zaradi izpolnjevanja okoljskih zavez pa ima HSE po Skubinovih besedah s Tetom na leto tudi za približno pol milijona evrov stroškov. Po njegovem bi bilo to lokacijo škoda izgubiti, a zdajšnje stanje se v nedogled tudi ne more vleči. Ključni element v procesu likvidacije je učinkovita prodaja premoženja oziroma razgradnja, je prepričan Skubin. In temu, pravi, bo Tet v 2017 namenila še posebno pozornost.