Ljubljana – Janez Lotrič bo le še do 30. novembra predsednik uprave ljubljanskega Petrola. Na seji nadzornega sveta družbe je namreč pod točko razno ponudil odstop in nadzorniki so ga sprejeli. Predsednik Petrolovega nadzornega sveta (NS) Jože Zagožen odstopa ni želel komentirati, zagotovil pa je, da Lotričev odhod ni politično motivirano dejanje. Petrolovi nadzorniki bodo takoj začeli iskati novega kandidata za predsednika uprave največje slovenske naftne družbe, predvidoma sredi decembra pa bo sklicana izredna skupščina, na kateri bodo lastniki ponovno odločali o podelitvi razrešnice Petrolovi upravi in nekdanjemu nadzornemu svetu za lansko leto.
Janez Lotrič, ki je vodil Petrol od leta 1998, v sredo ni želel pred novinarje, se pa je oglasil z izjavo za javnost. V njej sicer ni navedel konkretnih razlogov za svoj odstop, je pa mogoče razbrati, da v Petrolu že nekaj časa ni bilo enotnih pogledov na vodenje: »Uprava družbe in jaz, kot njen predsednik, smo ves čas našega mandata delovali visoko strokovno in v skladu z zastavljeno strategijo ter pozitivno zakonodajo. To potrjujejo vsi kazalniki uspešnosti Petrola, ki družbo uvrščajo med najuspešnejša slovenska podjetja z velikimi možnostmi za razvoj. Po tehtnem premisleku sem se odločil za dostop, da bi s tem zagotovil poenoteno videnje razvoja in nadaljnje uspešno poslovanje Petrola. Upam, da bo moje dejanje pripomoglo k temu, da bo Petrol ostal pomemben igralec na energetskem trgu jugovzhodne Evrope,« je zapisal Lotrič.
Čeprav je Lotričev odhod visel v zraku že od julijske skupščine, s katere je uprava umaknila glasovanje o razrešnici za lansko leto, je Jože Zagožen v sredo zagotovil, da odhod prvega moža nikakor ni politično motiviran. Po njegovem tudi ni povezan z neuspešnostjo poslovanja, saj je Petrol lani posloval dobro in tako je tudi letos. Ni pa izključil možnosti, da se je Lotrič za odhod odločil zaradi medijskih pritiskov. »Menim, da je Lotričev odstop posledica tega, da so o tem mediji na široko pisali,« je dejal predsednik Petrolovega nadzornega sveta, ki ima le slab mesec dni časa za iskanje novega predsednika Petrolove uprave. »Časa je res malo, vendar smo ocenili, da je bolje takoj začeti ta postopek. Podaljševanje takšnega stanja bi škodovalo družbi, saj je ozračje v Petrolu že nekaj mesecev negotovo,« je dejal predsednik Petrolovega nadzornega sveta.
Čeprav v javnosti že nekaj časa kroži več imen o potencialnih kandidatih za novega predsednika Petrolove uprave, se Zagožen o njihovih imenih v sredo ni želel pogovarjati. »To je le eden od kandidatov,« je odgovoril na novinarsko vprašanje o tem, ali bi na vrh Petrola lahko prišel Branko Apat iz Gorenja Tiki, glede Andrijane Starina Kosem pa, da se je kot zelo sposobne kandidatke ne bi branili, vendar Zagožen dvomi, da bi bila pripravljena zapustiti mesto državne sekretarke na ministrstvu za gospodarstvo. »Je preveč pomembna pri delu, ki ga opravlja,« je menil Zagožen. Bi lahko mesto prvega moža prevzel kdo iz Petrola? Jože Zagožen tudi tega ne izključuje, poudaril pa je, da novega predsednika uprave ne bodo iskali z javnim razpisom. »Petrol je preveč pomembna družba, da bi lahko iskali novega predsednika uprave z razpisom. Moja želja je, da bi vodenje družbe prevzela oseba, ki je visokoprofesionalna, ima ugled v poslovni javnosti in uspehe v poslovnem življenju in je politično nevtralna,« je še menil Zagožen.
Več v četrtkovi tiskani izdaji Dela