Kandidatov za mesto prvega v upravi naše največje zavarovalnice je bilo kar nekaj, v ožjem izboru sta pristala dva: Mišo V. Čeplak in Matjaž Rakovec. Prvi zdaj že začasno (razmeroma uspešno) vodi Zavarovalnico Triglav, drugi pa (menda manj uspešno) Triglavovo območno enoto Ljubljana. Dva kandidata nista pretirano veliko: enega izvoliš, drugi ostane neizvoljen. Še zlasti se je ta preprostost izbire pričakovala, ker naj bi bil kandidat Matjaž Rakovec tudi jasno prepoznaven politični izbranec. A vsaj v prvem resnem zaokroževanju kadrovske preštevanke na Triglavu se ta politični faktor še ni obrestoval. Deloma verjetno tudi zaradi anonimke, ki govori o domnevno spornem sponzorstvu, tega je menda podpisal Rakovec. A za mesto prvega na Triglavu, ki je še vedno mogočna finančna hiša, bi bilo logično, da vsaj v predsedniškem štartu ni dvomov o neoporečnosti poslovno-sponzorskih odločitev predsedniškega pretendenta.
Na vrhu Triglava so namreč lahko skušnjave zaradi moči in pooblastil, ki jih ima predsednik uprave, samo še večje. Ali in koliko je bilo na Območni enoti Ljubljana, ki jo vodi Matjaž Rakovec, spornih sponzorskih in donatorskih pogodb ali dajanja tako imenovanih nepovratnih sredstev, bo, pričakujemo, res pokazala podrobna revizija. Takšno je napovedal predsednik nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav Borut Jamnik, ki je priznal, da so neke sponzorske pogodbe, od katerih je bila vsaka vredna 2000 evrov, v Rakovčevi območni enoti, dejstvo. Po območnih enotah Triglava bi lahko direktorji podpisovali največ 2000 evrov vredne sponzorske pogodbe, a le za eno prireditev oziroma le enkrat za posamezni predmet sponzoriranja.
Ali se bo potrdil namig iz anonimke, da se je to ponovilo večkrat? Kakšne so njihove razsežnosti, ali so se multiplicirale in ali so pristale tudi na računih podjetja Rakovčeve žene oziroma podjetij drugih tako ali drugače sporno povezanih oseb? Gotovo pa je že tovrstni spodrsljaj - če bo s pošteno revizijo dokazan - nekaj, kar ni ravno spodbudna izkaznica verodostojnosti novega šefa velikega Triglava.
Kadrovanje s pomočjo anonimk je, če povzamemo Boruta Jamnika, nekaj, kar ni dobra praksa. Gotovo ni dobro, če so odnosi v družbi (širši in Triglavovi) na ravni, kjer ni odkritega soočanja, pa četudi z napakami. A morda je kadrovski anonimki vendarle mogoče malce oprostiti to njeno »neodkritost«, še zlasti če tisto, kar sporoča, drži ali pa vsaj vodi v pravo smer. Denimo, k tako imenovanemu domžalskemu triglavskemu lobiju (ki naj bi zlasti podpiral kandidata Rakovca), med katerim se prek športnih navez domnevno vrti velik sponzorski denar. In kjer ima svoja ali povezana podjetja kar nekaj imen iz Triglavovega vodstvenega arzenala. Nekatera od njih so omenjena kot tista, ki so bila (tako anonimka) deležna sponzorske pozornosti. Nekatera od teh imen so povezana tudi s famozno Triglavovo nepremičninsko firmo Zenit, čeprav samega Zenita, ki ga je soustanovil in nekaj časa vodil Milan Marolt, bolj znan kot predsednik nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav iz časa Nade Klemenčič, v anonimki ni.
Z Milanom Maroltom je bila povezana Nada Klemenčič. Ta je Triglav vodila, Marolt pa ga je nadzoroval - dokler ju ni s položaja odneslo zakonsko določeno lastninjenje Triglava in dogodki, ki so tej »formalnosti« sledili. Klemenčičeva se je zdaj v času iskanja novega predsednika uprave pokazala tudi kot velika podpornica enega od kandidatov: Matjaža Rakovca. Svojo podporo je javno izrazila v časopisu Finance. Toda vprašanje je, koliko je ta eksplicitna podpora plus in koliko hipoteka za samega Rakovca.
Tudi sicer se zdi, da Matjažu Rakovcu dejstvo, da ga prepoznavajo kot izrazitega političnega favorita vodilne stranke SD, ne koristi neposredno. Prej nasprotno, saj na glavo postavlja vse tiste krepostne izjave premiera Boruta Pahorja, ki so obetale, da njegova vlada ne bo podpirala političnih kandidatov za direktorska mesta. Političnemu kadrovanju na najvišjih mestih se je docela verjetno res težko izogniti, a to je nekaj, kar modra vlada ve, ne pa da se hvali, kako drugačna bo od tiste, ki je prav to počela že pred njo. Da vseh drugih različič - kdo Rakovca v koaliciji podpira in kdo ne - ne omenjamo.
Dobro bi bilo, če bi se bitka za predsedniško mesto v Triglavu kmalu končala - ali z Mišom V. Čeplakom na čelu ali s kom drugim, ki ima dovolj znanja in izkušenj ter kredibilnih točk tako med zaposlenimi kakor vso drugo srenjo: politično in kapitalsko (če je med njima sploh kakšna pomembna razlika). Sicer bo nasprotujočih si izjav, da je Triglav še vedno podjetje, ki dobro posluje (Jamnik) in po drugi strani, da je podjetje, ki ga zapuščajo avtomobilski in državni zavarovanci (Rakovec), vse več.
Iz četrtkove tsikane izdaje Dela