Kako zamenjati dobavitelja električne energije?

Kdor želi zamenjati dobavitelja električne energije, to lahko stori. Težava je le v tem, da pri nas gospodinjskim odjemalcem elektriko dobavlja samo pet distributerjev, ki delujejo v podobnih razmerah.

Objavljeno
10. oktober 2008 10.04
 Majda Dodevska
Majda Dodevska
Ljubljana - Kdor želi zamenjati dobavitelja električne energije, to lahko stori. Težava je le v tem, da pri nas gospodinjskim odjemalcem elektriko dobavlja samo pet distributerjev, ki delujejo v podobnih razmerah. Cene elektrike za gospodinjstva so prenizke in za dobavitelje nezanimive, zato med dobavitelji pravzaprav še ni prave konkurence, poudarjajo distributerji in ministrstvo za gospodarstvo. Glede na pestro dogajanje na slovenskem trgu z električno energijo in napovedane podražitve pri določenih distributerjih električne energije, smo preverili, kako lahko odjemalci zamenjajo dobavitelja elektrike in ali se za to sploh odločajo. Na ministrstvu za gospodarstvo so nam pojasnili, da je v Sloveniji pet dobaviteljev, ki elektriko prodajajo tudi gospodinjskim odjemalcem - Elektro Gorenjska, Ljubljana, Maribor, Celje, Primorska.

Za druge odjemalce je več dobaviteljev, ki pa se za prodajo elektrike gospodinjstvom ne odločajo, ker so cene v tem segmentu še vedno prenizke in zato za dobavitelje niso zanimive. »Prodajna cena električne energije za gospodinjstva je nižja od nabavne, zato dobava gospodinjskim odjemalcem v danih razmerah verjetno še ni zanimiva za nove dobavitelje,« so potrdili tudi na Elektru Maribor.

Elektrodistributerji so nam pojasnili, da se doslej za zamenjavo dobavitelja elektrike ni odločilo veliko odjemalcev, le na območju Elektra Ljubljana 56, na območju Elektra Celje pa 18 gospodinjstev. Vendar so potrdili tudi, da v zadnjem času tudi čedalje več odjemalcev išče informacije o možnosti zamenjave dobavitelja električne energije. Kako pa to odjemalci lahko naredijo?

Tako pri vseh distributerjih kot tudi na ministrstvu so nam zagotovili, da je prehod k novemu dobavitelju brezplačen in pravzaprav zelo preprost. Z novim dobaviteljem mora odjemalec podpisati le pogodbo in bo prvi potem izpeljal tudi ves postopek za menjavo dobavitelja. Če je menjava pri operaterju sistema (Sodo) opravljena do desetega v tekočem mesecu, bo odjemalec že od začetka prihodnjega meseca elektriko prejemal od drugega dobavitelja. Števcev pri takšni menjavi ni treba menjati, saj so ti v pristojnosti sistemskega operaterja, so nam potrdili na vseh naslovih, prejšnji dobavitelj mora le izvesti končni poračun.

Doslej za zamenjavo dobavitelja ni bilo veliko zanimanja, saj so bili pogoji dobave električne energije pri vseh distributerjih skorajda izenačeni, so nam pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo. »Ko se bodo cene dvignile dovolj, da se bo dobava ekonomsko splačala tudi kakšnemu novemu dobavitelju, se lahko v medijih pojavi reklama, ki bo pomembno prispevala k ozaveščanju odjemalcev o možnosti menjave dobavitelja. Najlaže je potegniti vzporednico s ponudniki mobilne telefonije: tam konkurenca obstaja, vsakomur je jasno, da je več ponudnikov, veliko denarja se vloži v oglaševanje in graditev medijske podobe,« so dejali na ministrstvu, kjer so prepričani, da se pravo javno oglaševanje in zavedanje široke javnosti začne šele z oglaševanjem v javnih medijih. Poudarjajo, da je položaj na trgu električne energije za negospodinjske odjemalce drugačen, saj je tam več kot le pet dobaviteljev, tudi cene so višje in dobavitelji se na odjemalce obračajo bolj neposredno. Ta trg tudi pokriva 75 odstotkov vse porabe električne energije, so še dodali.

Iz petkove tiskane izdaje Dela!